Aktualności

Od początku pandemii doświadczamy ogromnego wsparcia płynącego do naszego szpitala z różnych stron i w różnych formach.
W dn. 5.02.2021 r. Szpital Śląski w Cieszynie odwiedził biskup Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ks. Adrian Korczago. Przy okazji wizyty zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej przekazał na ręce dyrektora Czesława Płygawko niezwykle potrzebne urządzenie służące skutecznemu leczeniu pacjentów z COVID-19. W spotkaniu uczestniczyli także zastępca dyrektora ds. techniczno-gospodarczych Adam Śliż, ordynator oddziału płucnego dr n. med. Jerzy Zientek, pielęgniarka oddziałowa Katarzyna Kasprzyk oraz Bogusława Baran.

IMG 5216ab


Końcem października 2020 roku biskup Adrian Korczago skierował do wiernych diecezji cieszyńskiej apel dotyczący funkcjonowania ewangelickich cmentarzy w kontekście Pamiątki Umarłych 1 listopada. Wskazując na istotę ewangelickiego myślenia o zagadnieniu przemijania, wspominania zmarłych podkreślał, że dla człowieka wierzącego cmentarz może być miejscem nie tylko kojarzącym się z żałobą i zadumą, lecz służy uświadomieniu, że życie, mimo śmierci, w Chrystusie odnosi zwycięstwo. Biskup nawiązywał do akcji parafii w Wiśle, Golasowicach i Jastrzębiu-Zdroju „Odpowiedzialni za stworzenie” zachęcając, by nie generować na cmentarzach wielkiej liczby sztucznych odpadów oraz zniczy, lecz wesprzeć finansowo potrzebujących, przekazując pieniądze na pomoc szpitalom w najbliższej okolicy, które potrzebują różnego rodzaju wsparcia na czas walki z epidemią COVID-19. Akcja nosiła tytuł „Fundusz dla żywych”. Ostatecznie udało się zebrać 19 834,20 zł. Z tych środków postanowiono przekazać Szpitalowi Śląskiemu aparat do wysokoprzepływowej terapii tlenem wraz z niezbędnym wyposażeniem dodatkowym. To znakomicie poprawi możliwości leczenia pacjentów, szczególnie z ciężkim przebiegiem COVID-19.


Urządzenie służy do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, w ramach którego do płuc pacjenta podawane jest ogrzane i nawilżone powietrze wzbogacone w tlen. Jest ono niezwykle istotne w terapii pacjentów z niewydolnością oddechową w przebiegu COVID-19, ponieważ umożliwia poprawę natlenienia, częstości oddechów, zmniejsza uczucie duszności, zwiększa komfort pacjenta oraz przyczynia się do szybszej rekonwalescencji po ekstubacji u pacjentów przebywających w OAiIT. Przekłada się to na lepsze wyniki leczenia i krótszy pobyt w szpitalu. W wielu przypadkach, u pacjentów poddanych wysokoprzepływowej tlenoterapii nie dochodzi do konieczności zastosowania respiratora.
Zgodnie z poleceniem Wojewody nasz szpital, na potrzeby pacjentów ze zdiagnozowanym wirusem SARS-CoV-2, zabezpiecza 65 łóżek, w tym 12 respiratorowych. Dzięki darowiznom zakupiliśmy w ubiegłym roku 3 takie urządzenia. W skali 30 pacjentów z COVID-19 przebywających aktualnie w naszym szpitalu jest to niewystarczające, ponieważ pacjent kwalifikujący się do tego rodzaju tlenoterapii, „zajmuje” urządzenie, praktycznie do końca pobytu w szpitalu.
Jedynie dzięki takim darczyńcom jak wierni Diecezji Cieszyńskiej, nasz wysoko wykwalifikowany personel może ratować pacjentów covidowych, udzielając im niezbędnej, nieinwazyjnej pomocy.

 

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top