Szpital Śląski w Cieszynie ukończył modernizację Pawilonu IV, w którym mieści się nowa siedziba działającego przy placówce od 2018 roku Centrum Zdrowia Psychicznego. To szczególne miejsce, w którym mieszkańcy powiatu cieszyńskiego, doświadczający trudności natury emocjonalnej i kryzysu psychicznego mogą natychmiast otrzymać bezpłatne wsparcie i profesjonalną pomoc. Bez skierowania i bez zapisywania się na wizytę. W nowej lokalizacji, w jednym miejscu, pacjenci mają dostęp do kompleksowych świadczeń z zakresu psychoterapii i psychiatrii dziennej, psychiatrii środowiskowej oraz punktu konsultacyjnego. W nowym obiekcie znajdują się nowoczesne sale terapeutyczne i zajęciowe, m.in. do muzykoterapii i zajęć manualnych. To wszystko w murach zmodernizowanego Pawilonu IV, którego bogata historia sięga aż XIX wieku, a który przez ostatnie lata był pustostanem. To kolejna po modernizacji SOR, lądowisku dla helikopterów ratunkowych, pracowni kontenerowej TK i RTG oraz kompleksie leczenia chorób zakaźnych i chorób płuc, inwestycja cieszyńskiej placówki.
We wtorek, 12 lipca, w Szpitalu Śląskim odbyło się oficjalne otwarcie nowej siedziby Centrum Zdrowia Psychicznego. W uroczystości udział wzięli m.in. Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek, Dyrektor Wydziału Zdrowia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach Małgorzata Rasała-Tomczyk, przedstawiciele Zarządu Powiatu Cieszyńskiego i Rady Powiatu Cieszyńskiego, dyrekcja i pracownicy Szpitala Śląskiego oraz Centrum Zdrowia Psychicznego, a także liczni zaproszeni goście.
Centrum Zdrowia Psychicznego przy Szpitalu Śląskim w Cieszynie powstało w 2018 roku w ramach pilotażowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Ministerstwa Zdrowia. Obecnie, jest to jedna z 4 placówek tego typu w województwie śląskim i 44 w całym kraju. Cieszyńskie Centrum Zdrowia Psychicznego to miejsce szczególne, w którym dorośli mieszkańcy powiatu cieszyńskiego doświadczający kryzysu zdrowia psychicznego, cierpiący z powodu zaburzeń lub choroby psychicznej i borykający się z problemami emocjonalnymi, mogą otrzymać bezpłatną, profesjonalną i kompleksową pomoc medyczną, socjalną oraz społeczną. Pomoc dostosowana jest do indywidualnych potrzeb pacjentów. Na wsparcie psychologiczne wykwalifikowanego zespołu mogą liczyć również rodziny i bliscy tych osób. Do tej pory placówka funkcjonowała w kilku lokalizacjach na terenie Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Od teraz, dzięki adaptacji Pawilonu IV, który jako obiekt przez lata był nieużytkowany, Centrum Zdrowia Psychicznego otrzymało nowoczesną, w pełni wyposażoną, siedzibę.
- Dbałość o zdrowie psychiczne mieszkańców powiatu cieszyńskiego, szczególnie w obecnych, trudnych czasach, jest dla naszej placówki niezwykle istotną kwestią. Dotychczas lokalizacja CZP była rozproszona, dlatego aby spełniała najwyższe standardy, uruchomiliśmy nową siedzibę. Wszystko po to, aby stworzyć jak najbardziej komfortowe, sprzyjające skutecznej terapii, warunki zarówno dla pacjentów, jak i wykwalifikowanego zespołu specjalistów. W nowej siedzibie będzie można w sposób kompleksowy, w jednym miejscu, udzielać świadczeń w zakresie psychiatrii dziennej, psychiatrii środowiskowej i punktu konsultacyjnego, co pozwala na wielokierunkową diagnostykę – wskazuje Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie i dodaje: Warunki stworzone w nowej lokalizacji odpowiadają najwyższym, dostępnym standardom i umożliwiają dalsze, wzorcowe funkcjonowanie Centrum Zdrowia Psychicznego w Cieszynie.
Podczas konferencji Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek podkreślił znaczenie placówki dla społeczności powiatu cieszyńskiego.
- Ogromnie się cieszę, że na ziemi cieszyńskiej przy Szpitalu Śląskim powstało nowoczesne Centrum Zdrowia Psychicznego, które teraz zyskało nową i komfortową siedzibę. Szpitalowi należą się duże gratulacje, że podjął się tego wyzwania. Życzę satysfakcji i dalszych sukcesów, a dobrą nowiną o cieszyńskim szpitalu będę przekazywał dalej. Warto także podkreślić, że CZP to przede wszystkim ludzie - wykwalifikowana kadra psychiatrów, psychologów i personelu wspierającego, która na co dzień pomaga mieszkańcom. Biorąc pod uwagę problemy związane z pandemią, niepokój, jaki wywołuje sytuacja w Ukrainie oraz tempo naszego życia można stwierdzić, że potrzeb terapeutycznych nie będzie brakowało – mówi Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek
Najwyższe standardy nowego obiektu
Rozbudowa, przebudowa i modernizacja Pawilonu IV rozpoczęła się z końcem 2020 roku. Konieczne były kompleksowe prace remontowe, zarówno w środku obiektu, jak i na zewnątrz, a także uporządkowanie terenu wokół. Inwestycja wraz z wyposażeniem, o wartości ok. 6,8 mln, sfinansowana została ze środków własnych szpitala. Prace modernizacyjne dotyczyły m. in. osuszenia budynku, przygotowanie odpowiedniej izolacji przeciw wilgoci, wymianę stolarki drzwiowej i okiennej, nową elewację wraz z ociepleniem oraz pokrycie dachowe. Wymienione zostały także instalacje wewnętrzne, zainstalowano instalację nawiewno-wywiewną wraz z klimatyzacją oraz wprowadzono nowe instalacje teletechniczne i niskoprądowe, a także instalację p.poż. Budynek jest w pełni dostosowany do osób z niepełnosprawnościami.
- Pawilon IV jest dużym, historycznym obiektem, który wymagał szerokiego zakresu prac remontowych, aby zaadaptować go na nową siedzibę Centrum Zdrowia Psychicznego. Całość prac trwała około półtora roku. Cieszymy się, że modernizację udało się nam zrealizować w tak krótkim terminie i w okresie przed wzrostem cen materiałów oraz usług remontowo-budowlanych. Obiekt spełnia teraz aktualne wymagania i jest w pełni przystosowany do komfortowego funkcjonowania w nim pacjentów oraz kadry medycznej – mówi Adam Śliż, Zastępca Dyrektora Szpitala Śląskiego w Cieszynie.
Prace objęły również adaptację pomieszczeń i ich wyposażenie, tak aby w pełni odpowiadały najwyższym standardom prowadzonych terapii. W nowej lokalizacji znajdują się nowoczesne sale terapeutyczne i zajęciowe, m.in. do muzykoterapii, zajęć manualnych czy terapii indywidualnej oraz grupowej z wygodnymi fotelami i kanapami. Co więcej, w budynku znajduje się też wspólna kuchnia dla pacjentów i kadry – ciepła atmosfera tego miejsca, podczas wspólnego przygotowania posiłków, sprzyja rozmowom i rekonwalescencji. Wszystkie pomieszczenia są odpowiednio wygłuszone. Kolorystyka wnętrz oraz wyposażenie konsultowane były z zespołem CZP, aby były w pełni dopasowane do potrzeb leczenia. Wokół budynku powstała strefa wypoczynku dla pacjentów a także nowa nawierzchnia drogowa, która ułatwia komunikację na terenie szpitala.
Potrzeba wsparcia i pomoc w problemach psychicznych
Obecnie ok. 40% Polaków zmaga się z różnego rodzaju zaburzeniami natury emocjonalnej, a liczba ta stale rośnie. Skalę problemu pogłębiła pandemia, a także wydarzenia ostatnich miesięcy w związku z wojną w Ukrainie. Do tego pęd życia, stres, problemy rodzinne. Jeszcze parę lat temu wśród osób z zaburzeniami psychicznymi przeważały osoby między 50. a 60. rokiem życia. Dziś pomocy potrzebują 30-latkowie, 20-latkowie, a nawet 18-latkowie. Jak wskazuje specjalista psychiatrii lek. Andrzej Kłoda, potrzeba pomocy w tym zakresie jest ogromna, a Centrum Zdrowia Psychicznego pozwala na skuteczną terapię także w warunkach środowiskowych, co poprawia jej jakość i wielokrotnie zapobiega hospitalizacji.
- Program pilotażowy Centrum Zdrowia Psychicznego w Cieszynie jest adresowany do blisko 150 tys. dorosłych mieszkańców powiatu cieszyńskiego, których obejmujemy swoim zainteresowaniem. Bierzemy odpowiedzialność za proces leczenia, diagnozę oraz opiekę nad mieszkańcami, którzy potrzebują profesjonalnej pomocy w problemach psychicznych. W zależności od potrzeb i decyzji specjalistów wybierana jest odpowiednia forma leczenia i terapii. Wśród naszych pacjentów są osoby, które wymagają leczenia psychologicznego, psychoterapeutycznego czy spotkań grupowych. Są również osoby wymagające wizyt terapeuty środowiskowego w domu, a także pacjenci potrzebujący hospitalizacji w Oddziale Psychiatrycznym – mówi lek. Andrzej Kłoda, specjalista psychiatrii, Pełnomocnik Dyrektora Szpitala Śląskiego ds. Centrum Zdrowia Psychicznego.
W ramach cieszyńskiego CZP funkcjonuje całodobowy Oddział Psychiatryczny z izbą przyjęć, a także Oddział Dzienny Psychiatryczny, Poradnia Zdrowia Psychicznego, Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny i Zespół Leczenia Środowiskowego. Ponadto w Szpitalu Śląskim działa również Poradnia Psychologiczna dla Dzieci i Młodzieży.
- Po przeniesieniu CZP do nowej siedziby możemy teraz skupić się nad rozwojem psychiatrii dla dzieci i młodzieży w powiecie cieszyńskim. W ubiegłym roku utworzyliśmy Poradnię Psychologiczną dla tej bardzo wrażliwej grupy pacjentów. Pierwsze miesiące jej funkcjonowania pokazały jak wielkie i niezaspokojone są potrzeby młodych mieszkańców powiatu cieszyńskiego – dodaje Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.
Jak działa Centrum Zdrowia Psychicznego w Cieszynie?
Proces leczenia w ramach CZP odbywa się w warunkach półstacjonarnych (ambulatoryjnych). Pacjenci przychodzą zwykle na godz. 8 i przebywają w centrum do godz. 14. W tym czasie uczestniczą we wspólnych zajęciach i aktywnościach, mają zaplanowane także sesje terapeutyczne, zarówno indywidualne, jak i grupowe – w zależności od potrzeb. Na każdym etapie pacjenci są objęci specjalistyczną opieką wykwalifikowanego zespołu CZP. Są to lekarze psychiatrzy, psychologowie, psychoterapeuci, terapeuci środowiskowi i pielęgniarki. W centrum pracują także asystenci zdrowienia, czyli osoby, które doświadczyły w przeszłości kryzysu psychicznego i dzięki skutecznemu leczeniu, wróciły do zdrowia. Osoby te, to najlepsze przykłady dla pacjentów i wzorce do naśladowania.
- Nasze centrum może pochwalić się profesjonalnym zespołem specjalistów, którzy wciąż się rozwijają i kształcą w zakresie zdrowia psychicznego. To wielki zaszczyt, że mogę nim kierować. W dobie olbrzymiego niedoboru wyspecjalizowanej kadry zbudowaliśmy fachowy i zgrany zespół. – mówi lek. Andrzej Kłoda i dodaje: Zespół ma możliwość uczestniczenia w comiesięcznej superwizji, co gwarantuje wysoką jakość usług, jakie świadczymy naszym mieszkańcom. W naszym zespole najważniejszy jest drugi człowiek – pacjent. To jest klucz do sukcesu.
Na parterze nowego budynku CZP umiejscowiona jest Poradnia Zdrowia Psychicznego, gdzie pacjent może się leczyć, umawiając się na wizyty lekarskie, psychologiczne czy psychoterapeutyczne. Nowością w ramach pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego jest możliwość skorzystania ze specjalnego Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego, gdzie pacjenci otrzymują natychmiastową pomoc psychologiczną, a następnie podejmowana jest decyzja, w którym kierunku pacjent ma być leczony. Punkt utrzymuje także stały kontakt z jednostkami pomocy społecznej i z rodzinami zgłaszającymi problemy związane z pacjentami.
Z tradycją w nowoczesność
Bogata historia Pawilonu IV, który jest nową siedzibą Centrum Zdrowia Psychicznego, sięga XIX wieku i czasów cesarstwa Austro-Węgier. W latach 60. XX wieku budynek został częściowo rozbudowany. Przed laty w obiekcie znajdował się Oddział Neurologii, który w Szpitalu Śląskim w Cieszynie powstał w 1961 roku. W ostatnim czasie Pawilon IV jako pustostan był wyłączony z użytkowania. Szpital ubolewał, że tak piękny obiekt w historycznej zabudowie stoi pusty – stąd odpowiadając na rosnące potrzeby w ramach CZP, podjęto decyzję o adaptacji budynku i uruchomieniu nowej siedziby centrum. O bogatym dziedzictwie Pawilonu IV świadczą dziś pozostawione na pamiątkę ozdobne stare fundamenty. To pokazuje ideę Szpitala – „z tradycją w nowoczesność”. Przesłanie to ma również odniesienie do personelu. W cieszyńskim CZP ramię w ramię i ze wzajemną życzliwością pracuje młody, ale doświadczony już personel z nestorem cieszyńskiej psychiatrii, lek. Wiesławem Szmeją, który w wieku 85 lat jest aktywnym zawodowo specjalistą. Taki zróżnicowany zespół budzi szacunek i ogromną sympatię pacjentów.
- Nowa siedziba Centrum Zdrowia Psychicznego to inwestycja, której nie sposób przecenić. W dbałości o zdrowie psychiczne najważniejsze jest, aby w odpowiednim momencie uchwycić, kiedy drugi człowiek boryka się problemem i zapewnić mu wsparcie oraz pomoc na wczesnym etapie rozwoju choroby. Psychiatria to duma powiatu cieszyńskiego już od czasów doktora Szmei, który przez kilkadziesiąt lat nieprzerwanie udziela porad i pomaga pacjentom – mieszkańcom powiatu cieszyńskiego – podkreśla Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek.
CZP to kolejna ważna inwestycja Szpitala Śląskiego
W październiku 2018 roku, po modernizacji otwarto nowoczesny Szpitalny Oddział Ratunkowy, a z kolei w listopadzie tego samego roku uruchomiono instalację fotowoltaiczną o mocy 137,1 kWp. Rok 2019 zakończył się jedną z kluczowych inwestycji placówki – otwarciem lądowiska dla helikopterów ratunkowych. W 2020 roku uruchomiony został zmodernizowany Pawilon III z Oddziałem Obserwacyjno-Zakaźnym, Oddziałem Gruźlicy i Chorób Płuc, a także poradniami specjalistycznymi dedykowanymi tym oddziałom. Zeszłoroczne otwarcie Poradni Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży oraz tegoroczne otwarcie nowej siedziby CZP pokazuje, że szpital stale się rozwija i przede wszystkim odpowiada na potrzeby pacjentów powiatu cieszyńskiego.