Oddział Rehabilitacyjny z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej
Lokalizacja:
6.piętro Pawilonu Łóżkowego
Kontakt:
Centrala: 33 854 92 00
Dyżurka lekarska: wew. 260, 261
Dyżurka pielęgniarska: wew. 262
Telefon do kontaktu z Pacjentem: wew. 260
Kierownictwo Oddziału:
Ordynator: lek. Małgorzata Kowala-Kozioł, specjalista balneologii i medycyny fizykalnej, chirurg, urolog
Z-ca Ordynatora: lek. Jacek Kuna, specjalista rehabilitacji medycznej i pediatrii
Pielęgniarka Oddziałowa: mgr Renata Skiba
Koordynator fizjoterapeutów: mgr Lechosław Chmielniak
Interdyscyplinarny zespól tworzą: lekarze pielęgniarki, fizjoterapeuci, masażysta, neurologopaeda, psychologowie, terapeuci zajęciowi oraz opiekunowie medyczni.
Zakres udzielanych świadczeń:
W Oddziale Rehabilitacyjnym znajduje się:
- sala gimnastyczna, gdzie wykonywany jest pełny zakres kinezyterapii z pomocą nowoczesnych metod rehabilitacji funkcjonalnej,
- gabinet masażu,
- gabinet fizykoterapii, gdzie odbywają się zabiegi fizykalne: diadynamik, ultradźwięki, jonoforeza, elektrostymulacje, galwanizacje, interdyn, sollux, prądy Tensa, prądy Traberta, laseroterapia, magnetoterapia.
Profesjonalny i wykwalifikowany personel prowadzi w oddziale zajęcia logopedyczne, badania psychologiczne, psychoterapię oraz terapię zajęciową.
Od 2021 roku oddział do usprawniania pacjentów po udarach stosuje również urządzenie do wczesnej rehabilitacji neurologicznej kończyn górnych i kończyn dolnych - biofeedback – robot neurorehabilitacyjny “Luna”. Zakup sprzętu został dofinansowany ze środków budżetu Państwa w ramach Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo –Naczyniowego POLCARD na lata 2017-2021.
Informacje dotyczące pobytów rehabilitacyjnych do pobrania
Informacje dla Pacjenta:
- Przyznany termin leczenia rehabilitacyjnego jest wiążący. Ewentualna rezygnacja z leczenia w wyznaczonym terminie, w formie pisemnej, telefonicznej, faxem lub e-mail, może nastąpić tylko w uzasadnionych sytuacjach.
- Przed planowanym przyjęciem do Oddziału Rehabilitacyjnego należy zgłosić się ze skierowaniem. Kwalifikacje pacjentów do przyjęcia odbywają się w każdą środę, w godzinach 1200-1400 w gabinecie Ordynatora.
- Przyjeżdżając do przyjęcia na leczenie w Oddziale Rehabilitacyjnym, prosimy o zabranie ze sobą posiadanej dokumentacji medycznej (karty informacyjne z leczenia szpitalnego, zdjęcia RTG lub zapis zdjęcia na płycie CD, aktualne wyniki badań laboratoryjnych – jeśli pacjent jest w ich posiadaniu).
- Prosimy zabrać ze sobą także: dowód tożsamości wraz z numerem PESEL; NIP zakładu pracy (w przypadku konieczności wypisania zwolnienia lekarskiego - L4).
- Istotną częścią realizowanego w naszym Szpitalu programu rehabilitacji jest udział w zajęciach ruchowych, w związku z tym, prosimy o zabranie ze sobą stosownej odzieży: wygodne i stabilne obuwie, dres, koszulki, skarpetki.
- Należy zabrać także osobiste przybory toaletowe (w przypadku mydła zaleca się mydło w płynie);
- Wskazane jest również zabranie posiadanego sprzętu i zaopatrzenia ortopedycznego, co sprzyja uzyskaniu pożądanych efektów rehabilitacji.
- Długość hospitalizacji jest ustalana po wstępnym badaniu w oddziale i jest uzależniona od przebiegu terapii.
- W dniu ustalonego przyjęcia do oddziału pacjent zgłasza się o godz. 800 w Izbie Przyjęć Planowych.
- Pacjent wyraża zgodę na przyjęcie do Szpitala oraz zobowiązuje się do przestrzegania regulaminu Szpitala.
- Szpital jest objęty całkowitym zakazem palenia tytoniu i spożywania alkoholu. Obowiązuje także zakaz używania prywatnego sprzętu elektrycznego (grzałka, czajnik). Na korytarzach znajdują się czajnik elektryczny oraz lodówka.
Uwaga!
Jeżeli w ciągu kilku dni przed przyjęciem lub w dniu przyjęcia, pacjent zauważy u siebie objawy infekcji:ogólnej (podwyższona temperatura ciała, złe samopoczucie, kaszel, ból gardła, biegunka, wymioty), miejscowej (zmiany zapalne lub ropne na skórze) - należy o tym poinformować personel oddziału, celem ustalenia innego terminu przyjęcia do Szpitala.
Historia oddziału:
W 1980 roku w Szpitalu Śląskim powstał Pododdział Rehabilitacji przy Oddziale Urazowo-Ortopedycznym. Jako samodzielny oddział istnieje od 1984 roku. Oddział Rehabilitacyjny został podzielony na Pododdział Rehabilitacji Neurologicznej oraz Rehabilitacji Ogólnoustrojowej 7 października 2010 roku i w tej formie funkcjonuje do tej pory.
Oddział Rehabilitacji rocznie realizuje świadczenia dla ok. 180 pacjentów w zakresie rehabilitacji ogólnoustrojowej, z kolei Pododdział Rehabilitacji Neurologicznej realizuje świadczenia z zakresu rehabilitacji neurologicznej dla ok. 240 pacjentów rocznie. Priorytetowo przyjmowani są pacjenci po udarach mózgu (2-4 tygodnie po zakończeniu leczenia ostrej fazy) oraz pacjenci po zabiegach operacyjnych ortopedycznych (do 6 miesięcy). Pozostali pacjenci przyjmowani są według kolejki oczekujących, zgodnie z rozporządzeniem MZ.
Plany na przyszłość:
- powiększenie powierzchni użytkowej w oddziale w celu stworzenia osobnych gabinetów psychologicznych, logopedycznych i terapii zajęciowej,
- kontynuacja szkoleń personelu w zakresie nowoczesnych metod terapii.