1.Cewnik czasowy stosuje się do przeprowadzania HD w nagłych przypadkach (u chorych z ONN) oraz u pacjentów, u których przetoka t-ż nie jest jeszcze gotowa do pełnienia swojej funkcji
2.Cewnik permanentny, obok przetoki t-ż, stanowi stały dostęp naczyniowy do HD. Wykonany jest z silikonu, posiada dakronową mufkę, która zrastając się z tkanką podskórną, zapobiega wypadaniu cewnika oraz stanowi miejsce obrony przed wnikaniem drobnoustrojów chorobotwórczych.
Pielęgnacja cewników do HD odbywa się na sali dializ i jest wykonywana przez personel medyczny. Wykonana jest toaleta wokół miejsca wkłucia, wypełnienie kanałów cewnika ściśle określoną objętością heparyny, zakręcenie ich jałowymi koreczkami oraz zabezpieczenie jałowym opatrunkiem.
Po zakończeniu zabiegu, w domu pacjent sam musi zadbać o cewnik. Powinien unikać gorących kąpieli w wannie, przed kąpielą miejsce wyjścia cewnika zabezpieczyć wodoodpornym opatrunkiem. Zaleca się brać prysznic przed dializą, gdyż w krótkim czasie zostanie wykonany nowy opatrunek. Zakazana jest kąpiel w otwartych akwenach wodnych.
Ze stacją dializ należy się bezzwłocznie skontaktować, gdy:
- wokół miejsca wyjścia cewnika pojawi się ból, obrzęk, zaczerwienienie lub wyciek jakiegokolwiek płynu
- pojawi się zmiana wokół miejsca wyjścia cewnika
- pojawia się dreszcze i/lub wystąpi gorączka.
Opracowała: pielęgniarka Urszula Gętek
Źródło:
Leczenie nerkozastępcze w praktyce pielęgniarskiej – pod red. B.Rutkowskiego VIA MEDICA 2009r.