Lokalizacja:
4. piętro Pawilonu Łóżkowego
Kontakt:
Centrala: 33 854 92 00
Dyżurka lekarska: wew. 441
Dyżurka pielęgniarska: wew. 442
Sekretariat oddziału: wew. 440
Telefon do kontaktu z Pacjentem: wew. 442
Kierownictwo Oddziału:
Lekarz Kierujący Oddziałem: lek. Rafał Jękot, specjalista laryngolog, specjalista anestezjologii i intensywnej opieki medycznej
Z-ca Lekarza Kierującego Oddziałem: lek. Jerzy Szymocha
Pielęgniarka Oddziałowa: mgr Dominika Chudy, magister pielęgniarstwa
Zastępca Pielęgniarki Oddziałowej: Bożena Kałuża, specjalista pielęgniarstwa chirurgicznego
Logopeda: mgr Magdalena Myrta
Audiofonolog i protetyk słuchu: mgr Wioletta Białoń
Zakres udzielanych świadczeń:
Diagnostyka oraz leczenie zachowawcze i operacyjne schorzeń nosa, gardła, krtani i uszu u dorosłych:
- w zakresie nosa i zatok przynosowych wykonuje się m.in. usuwanie guzów, ciał obcych, polipów, korekcji przegrody nosa i małżowin nosowych, operacje zatok przynosowych,
- w zakresie gardła przeprowadza się usuwanie migdałków podniebiennych i gardłowych, usuwanie guzków w obrębie jamy ustnej i gardła usuwanie kamieni z przewodów ślinowych i ślinianek, guzów ślinianek, guzów szyi i torbieli szyi, częściowe i całkowite usunięcie krtani,
- w zakresie uszu usuwane są zmiany w obrębie ucha zewnętrznego, środkowego, przeszczepy błony bębenkowej, wykonuje się drenaż ucha środkowego i operacje tympanoplastyczne oraz diagnozuje się i leczy przyczyny centralnych i obwodowych zaburzeń równowagi, niedosłuchu i porażeń nerwu twarzowego.
Rocznie w Oddziale hospitalizowanych jest ponad 850 chorych. W strukturze Oddziału znajduje się sala zabiegowa do wykonywania zabiegów w znieczuleniu miejscowym, natomiast zabiegi w znieczuleniu ogólnym wykonywane są w bloku operacyjnym w Pawilonie Diagnostyczno-Zabiegowym.
Dzięki ścisłej współpracy z Zakładem Anatomii Patologicznej i Zakładem Radiologii wykonuje się biopsję gruboigłową guzów głowy i szyi. W ten sposób Oddział szeroko rozwinął zarówno diagnostykę, jak i leczenie chorób nowotworowych.
Lekarze Oddziału Otolaryngologicznego udzielają licznych konsultacji i porad (około 2000 rocznie) na rzecz pacjentów oddziałów Szpitala Śląskiego oraz innych jednostek organizacyjnych posiadających umowy z ZZOZ w Cieszynie. Kontynuację specjalistycznego leczenia oraz kontrolę efektów leczenia szpitalnego zapewnia pacjentom prowadzona przez lekarzy Oddziału Poradnia Otolaryngologiczna.
Oddział zatrudnia specjalistę z zakresu audiologii, co zapewnia wysoki poziom usług z zakresu diagnostyki i leczenia zawrotów głowy. Strukturę Oddziału uzupełnia Pracownia Audiologii i Badań Równowagi, w której przeprowadza się subiektywne i obiektywne badania słuchu, w tym badania progowe tonalne, testy nadprogowe, audiometrię słowną (mowy), tympanometrię. Badania te umożliwiają ocenę ucha środkowego, wewnętrznego i diagnozowanie niedosłuchu. Pracownia specjalizuje się w wykonywaniu badań pozwalających na ocenę narządu przedsionkowego (elektronystagmografia oraz próby błędnikowe).
W Oddziale prowadzone są szkolenia wewnętrzne dotyczące m.in. wprowadzenia nowych technik operacyjnych. Zespół Oddziału (lekarze i pielęgniarki) stale doskonali swoje umiejętności w ramach kursów zewnętrznych, a także bierze udział w szkoleniach i kursach krajowych oraz zagranicznych.
Wyposażenie Oddziału Otolaryngologicznego:
- optyka Kleinsassera
- neuromonitoring
- videolaryngoskop ze stroboskopią
- fiberoskop
- mikroskop laryngologiczny
- zestaw do funkcjonalnych endoskopowych operacji zatok przynosowych (FESS) z torem wizyjnym
Od 2020 roku Oddział Otolaryngologiczny Szpitala Śląskiego w Cieszynie wszczepia protezy głosowe pacjentom po całkowitym usunięciu krtani tzw. laryngektomii. W 2022 roku w Oddziale został przeprowadzony nowatorski zabieg wtórnego wszczepienia protezy głosowej u pacjenta, który przeszedł zabieg usunięcia krtani 12 lat wcześniej. Stosowane w Szpitalu protezy głosowe są produktami medycznymi o najwyższej jakości, spełniającymi wszelkie normy i standardy medyczne. Pacjent po wszczepieniu protezy objęty jest kompleksową opieką zespołu, w którego skład wchodzą lekarz, pielęgniarka oraz logopeda, którzy wspierają pacjenta na każdym etapie nauki mowy oraz służą pomocą, gdy pojawią się jakiekolwiek problemy.
Każdy pacjent oprócz wszczepionej protezy zostaje wyposażony w komplet wymienników ciepła, szczoteczek do czyszczenia rurki oraz protezy i wiele innych akcesoriów, które zwiększą komfort i ułatwią funkcjonowanie pacjenta z protezą głosową.
Historia oddziału:
Oddział Otolaryngologiczny utworzono w 1949 roku. Jego pierwotną siedzibą był Pawilon IV, z kolei począwszy od 1952 roku 1. piętro Pawilonu I. W kwietniu 2012 roku oddział został przeniesiony na 4. piętro Pawilonu Łóżkowego. Do 1977 roku oddziałem kierował Florian Smykowski, potem kolejno: lek. Zbigniew Świerczyński, lek. Antoni Turczyniak i lek. Andrzej Miodoński. Od 1980 roku funkcję Zastępcy Ordynatora pełniła lek. Janina Kaczmarczyk. W 2016 roku Zastępcą Ordynatora został lek. Rafał Jękot, a w 2020 roku został Ordynatorem Oddziału.
INFORMACJA DLA PACJENTÓW PRZYJMOWANYCH DO ODDZIAŁU OTOLARYNGOLOGICZNEGO CELEM WYKONANIA PLANOWEGO ZABIEGU OPERACYJNEGO
Kwalifikacja i zapisy do planowych zabiegów operacyjnych w Oddziale Otolaryngologicznym odbywają się w Poradni Otolaryngologicznej po wcześniejszej rejestracji telefonicznej pod numerem 33 854 92 00 wew. 503.
Wymagane jest skierowanie do Poradni Otolaryngologicznej od lekarza rodzinnego celem kwalifikacji do zabiegu operacyjnego. Na konsultację należy zgłosić się z całą posiadaną dokumentacją medyczną, badaniami RTG, TK, USG, MRI oraz spisem zażywanych leków.
Po konsultacji lekarza, pacjent jest wpisany w Księdze Oczekujących oddziału.
O terminie przyjęcia do Oddziału pacjent będzie poinformowany telefonicznie.
Po wyznaczeniu terminu zabiegu operacyjnego każdy pacjent jest zobowiązany odbyć kwalifikację anestezjologiczną. Termin do uzgodnienia pod numerem 33 852 30 56, do 10 dni przed planowanym zabiegiem. Na kwalifikację anestezjologiczną należy dostarczyć pełną dokumentację medyczną, wszystkie zażywane leki w oryginalnych opakowaniach lub ich spis.
Przyjęcie do Szpitala odbywa się w Izbie Przyjęć Szpitala Śląskiego w wyznaczonym dniu ok godz. 8:00.
Prosimy zabrać ze sobą:
- dowód tożsamości wraz z numerem PESEL,
- NIP zakładu pracy (w przypadku konieczności wypisania zwolnienia od pracy),
- osobiste przybory toaletowe (w przypadku mydła zaleca się mydło w płynie),
- szlafrok, piżamę, pantofle;
Uwaga!
- Należy mieć ze sobą wszystkie badania obrazowe tj. USG, zdjęcie rentgenowskie, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny oraz wypisy szpitalne i inną dokumentację medyczną dotyczącą w szczególności aktualnego schorzenia, będącego celem zabiegu operacyjnego.
- Prosimy o zabranie ze sobą wszystkich zażywanych leków w oryginalnych opakowaniach.
- Wieczorem, w dniu poprzedzającym przyjęcie i rano w dniu przyjęcia, należy wykonać toaletę całego ciała.
- Należy skrócić i oczyścić paznokcie.
- Paznokcie u rąk i nóg pacjenta w czasie zabiegu powinny być pozbawione lakieru, hybryd, żelu.
- Na czas zabiegu należy zdjąć wszystkie metalowe ozdoby – obrączki, pierścionki, kolczyki, bransolety, naszyjniki, spinki do włosów, itd.
- Należy wyjąć/usunąć sztuczne protezy zębowe, okulary, szkła kontaktowe.