Bolesność brodawek sutkowych jest częstym problemem pojawiającym się na początku karmienia. Najczęściej jest to bolesność wczesna inaczej nazywana nadmierną wraż-liwością brodawek. Przyczyny bolesności wczesnej: zmiany hormonalne zachodzące po porodzie, zła technika karmienia, uczucie dyskomfortu w czasie ssania związane z rozciąganiem włókien kolagenowych, zwiększone unaczynienie brodawki oraz po-zbawienie powierzchownych warstw naskórka powoduje zwiększoną tkliwość, jak również brak grubszej warstewki rogowej na naskórku brodawki powoduje przejściowy ból na początku ssania.
Bolesność brodawek sutkowych na ogół ustępuje tydzień po porodzie. Jednak podczas pierwszych, a więc długich i częstych karmień mogą powstać podrażnienia.
Jeśli ból nie mija w momencie uruchomienia się odruchu wypływu pokarmu, utrzymuje się przez cały okres karmienia, a brodawka jest zaczerwieniona, pęka i krwawi – mamy do czynienia z problemem.
Bolące brodawki przy karmieniu piersią – przyczyny
- nieprawidłowe przystawiania dziecka do piersi,
- braku umiejętności u dziecka prawidłowego chwytania brodawki,
- niecierpliwości dziecka w trakcie karmienia (zagryzania i ściskania sutków),
- intensywnego stosowania laktatora.
Sposoby na bolące brodawki podczas karmienia
Wybierz wygodną pozycję do karmienia i rozluźnij się. Na 3-5 minut połóż na piersi ciepły okład, lub rozgrzej pierś pod ciepłym prysznicem. Rozgrzanie spowoduje rozsze-rzenie przewodów mlecznych, a to ułatwi wypływanie pokarmu z piersi. Zacznij od od-ciągnięcia niewielkiej ilości pokarmu, żeby zmiękczyć nim otoczkę i pobudzić wypływ mleka.
- Często przystawiaj dziecko do piersi – co najmniej co 1-2,5 godziny – by nie do-puszczać do przepełnienia piersi.
- Zaczynaj karmienie od mniej bolesnej piersi – na początku dziecko może ssać gwałtownie i jeszcze bardziej podrażnić bolące brodawki.
- Skup się na prawidłowym przystawieniu dziecka do piersi. Zmieniaj pozycje w czasie jednego karmienia, korzystaj z pozycji klasycznej oraz z pozycji spod pa-chy.
- Delikatnie odstawiaj dziecko od piersi, na przykład wsuwając palec do ust dziec-ka, aby maluch nie ranił brodawki przy próbie wyjęcia mu piersi z buzi.
Bolące brodawki – jak o nie dbać
- Dla złagodzenia podrażnień smaruj brodawki własnym mlekiem i pozwól mu wyschnąć na skórze.
- Ewentualnie zakładaj osłony, tzw. muszle ochronne na piersi, które zbierają wy-ciekający pokarm.
- Myj piersi raz dziennie ciepłą wodą, delikatnymi ruchami. Można po karmieniu przemywać brodawki solą fizjologiczną, przegotowaną wodą lub naparem szał-wii.
- Gojenie się ranek przyspieszy dostęp powietrza, więc kiedy tylko możesz, poleż kilkanaście minut z odkrytymi piersiami.
- Specjaliści odradzają stosowanie kapturków ochronnych. Co prawda kapturki pozwalają zmniejszyć ból, ale dziecko może się do nich przyzwyczaić i będzie mu potem trudno uchwycić brodawkę, a pierś będzie słabiej opróżniana.
- Przy silnym bólu możesz, po konsultacji z lekarzem w kwestii dawki, stosować leki zawierające ibuprofen czy paracetamol.
- Kremy i maści stosuj ostrożnie – mogą zakłócać wydzielanie substancji nawilża-jąco-natłuszczającej z otoczki, której zapach dodatkowo pomaga noworodkowi znaleźć pierś. Poza tym składniki kremów mogą pozostać na skórze i dostać się do ust niemowlęcia. Nie ma również dowodów na to, że goją one brodawki sku-teczniej niż mleko mamy, które jest bezpieczne dla dziecka.
Jeżeli z powodu bólu nie możesz karmić, zrób kilkanaście, do kilkudziesięciu godzin przerwy, by brodawki miały czas się podgoić. Odciągaj wtedy regularnie pokarm i po-dawaj go niemowlęciu za pomocą łyżeczki, kubeczka lub kieliszka (takiego jak do le-karstw). Lepiej nie używać butelki, by dziecko nie przyzwyczaiło się do ssania smoczka Często zmieniaj nakładki wchłaniające mleko. Nie mogą być wilgotne, bo wtedy mnożą się bakterie.
Jeśli mimo Twoich starań brodawka nie goi się, jest silnie zaczerwieniona i bolesna, powinnaś zwrócić się do lekarza, ponieważ mogło dojść do infekcji. Brodawki mogą być zakażane gronkowcem – stosuje się wówczas maść z antybiotykiem.
mgr Dorota Mecha