Lokalizacja:
3. piętro Pawilonu Łóżkowego
Kontakt:
Centrala: 33 854 92 00
Dyżurka lekarska: wew. 370
Dyżurka pielęgniarska: wew. 371, 372
Sekretariat oddziału: wew. 375
Telefon do kontaktu z Pacjentem: wew. 371
Kierownictwo:
P. o. Ordynatora: dr n. med. Marcin Pecold, specjalista chorób wewnętrznych i geriatrii;
Z-ca Ordynatora: lek. Michał Trybus, specjalista chorób wewnętrznych i geriatrii, transfuzjonista szpitalny;
Pielęgniarka Oddziałowa: mgr Aldona Pniok, specjalista pielęgniarstwa chirurgicznego
Z-ca Pielęgniarki Oddziałowej: Mariola Miłek, specjalista pielęgniarstwa geriatrycznego
Zakres udzielanych świadczeń:
Od ponad dziesięciu lat wyciągamy pomocną dłoń do naszych seniorów, wspierając ich w walce z chorobami, powrocie do zdrowia, a nawet w problemach dnia codziennego. Nasz zespół składa się z lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeuty i psychologa. Sam oddział jest dość kameralny (aktualnie dysponujemy 24 łóżkami), co sprawia, że staramy się w nim wykreować nieco bardziej „familijną” atmosferę.
Oddział Geriatryczny Szpitala Śląskiego w Cieszynie zajmuje się szeroko pojętą diagnostyką i leczeniem chorób wewnętrznych, neuropsychiatrycznych i psychosomatycznych z uwzględnieniem specyfiki postępowania w wieku podeszłym. Zapewnione jest podstawowe wsparcie rehabilitacyjne i psychologiczne. Zgodnie z rekomendacjami NFZ, obowiązuje kryterium wiekowe przyjęć do oddziału (minimum wieku 60 lat, choć tak naprawdę „chory geriatryczny” to zwykle pacjent w wieku 80 plus).
W czasie swej historii Oddział Geriatryczny współpracował z wieloma instytucjami lokalnej społeczności (Starostwo Powiatowe, Uniwersytety Trzeciego Wieku), prowadził działalność edukacyjną w szpitalu (wykłady „Pro Salute”, kurs USG), wspierał działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (której zawdzięcza wiele po dziś dzień działającego sprzętu). Przy oddziale działa Poradnia Geriatryczna, umożliwiająca koordynowanie leczenia pacjentów przed i po pobycie w oddziale.
Informacje dla Pacjenta:
Decyzję o skierowaniu pacjenta w trybie planowym do naszego oddziału warto skonsultować z lekarzem rodzinnym lub geriatrą (np. w Poradni Geriatrycznej), gdyż sam pobyt szpitalny dla pacjenta w wieku podeszłym może być źródłem niepożądanych zdarzeń, takich jak upadki albo wystąpienie majaczenia, dlatego też warto starannie rozważyć bilans ryzyka i spodziewanych korzyści hospitalizacji.
Celem ustalenia pobytu w oddziale prosimy o kontakt telefoniczny. W przypadku przyjęć planowych należy założyć około 7-10 dniowy pobyt w oddziale. Przy przyjęciu należy przedłożyć posiadaną dokumentację medyczną, zwłaszcza wykaz zażywanych leków. Dobrze mieć ze sobą, oprócz rzeczy osobistych, telefon komórkowy, dane osób upoważnionych do kontaktu, wodę niegazowaną. Ważne jest zaopatrzenie pacjenta w używany na co dzień osprzęt pomocniczy, taki jak: okulary, aparat słuchowy, środki zaopatrzenia ortopedycznego (np. kule łokciowe).
Wózki inwalidzkie i balkoniki zostają zapewnione w oddziale.