Zakrzepica jest jednym z najczęstszych powikłań zabiegów chirurgicznych - w tym operacji ginekologicznych i cięć cesarskich.
Największe ryzyko dotyczy osób obłożnie chorych, o ograniczonej możliwości poruszania się, oraz chorych, którzy przeszli większe zabiegi operacyjne. Osoby te przyjmują w ramach profilaktyki podskórnie zastrzyki tzw. heparyny drobnocząsteczkowej lub niefrakcjonowanej. Czas trwania takiej profilaktyki zależny jest od długości okresu unieruchomienia chorego oraz od rodzaju schorzenia, na jakie cierpi.
Leki rozrzedzające krew (antykoagulanty) zapobiegają nadmiernemu krzepnięciu krwi i powstawaniu potencjalnie niebezpiecznych zatorów, które mogłyby utrudnić przepływ krwi w naczyniach prowadząc do niedokrwienia.
Zastrzyk przeciwzakrzepowy
Heparyna podawana jest w formie zastrzyku podskórnego. Gotowe ampułkostrzykawki z heparyną umożliwiają pacjentom samodzielne wykonywanie zastrzyków w brzuch.
- Zapoznaj się z ulotką leku. Postępuj zgodnie z ulotką konkretnego leku.
- Sprawdź datę przydatności. Obejrzyj ampułkostrzykawkę pod kątem uszkodzeń.
- Dokładnie umyj ręce, zdezynfekuj skórę w miejscu wkłucia na brzuchu. Prawidłowe odkażenie skóry polega na jednokrotnym przetarciu miejsca iniekcji za pomocą gazika nasączonego środkiem antyseptycznym i odczekaniu aż preparat do dezynfekcji odparuje. Przygotuj ampułkostrzykawkę, nie usuwaj z niej pęcherzyka powietrza.
- Pewnym jednostajnym ruchem wbij igłę w uformowany na brzuchu fałd skóry, 2 – 3 cm poniżej pępka. Wprowadź igłę do końca w taki sposób, aby znalazła się w tkance podskórnej (pod kątem 90 stopni).Powoli wciśnij tłok strzykawki. Podaj całą zawartość strzykawki, razem z pęcherzykiem powietrza.
- Jeżeli po wyjęciu igły pojawi się wyciek krwi to możesz go zatamować lub wytrzeć delikatnie przykładając gazę do miejsca wkłucia.
- Wkłuwaj się na zmianę z lewej lub prawej strony pępka. Ograniczysz w ten sposób powstawanie siniaków. Niestety nie zdołasz całkowicie zapobiec tworzeniu krwiaków, które są normalnym następstwem działania rozrzedzającej krew heparyny.
Zużyte ampułkostrzykawki zbieraj w specjalnie do tego celu przeznaczonym pojemniku, który następnie przekaż do utylizacji, jako odpad medyczny (np. w przychodni czy aptece). Nie wyrzucaj zużytych igieł do odpadów komunalnych – ktoś mógłby się nimi niebezpiecznie zakłuć.
Zastrzyk przeciwzakrzepowy powinno przyjmować się o tej samej porze każdego dnia.
mgr Natalia Frączek