Lokalizacja:
7. piętro Pawilonu Łóżkowego, działa całą dobę
Kontakt:
Centrala:
Dyżurka lekarska: wew. 461
Dyżurka pielęgniarska: wew. 462
Telefon do kontaktu z Pacjentem: wew. 463
Kierownictwo Oddziału:
Ordynator: dr n. med. Ryszard Sędziak
Z-ca Ordynatora: lek. Bartosz Tochowicz
Pielęgniarka Oddziałowa: mgr Dorota Szczurek, specjalista pielęgniarstwa geriatrycznego
Z-ca Pielęgniarki Oddziałowej: mgr Anna Masztalerz specjalista pielęgniarstwa zachowawczego
Ordynator: dr n. med. Ryszard Sędziak
Specjalista neurolog, lekarz z 30-letnim stażem pracy w Oddziale Neurologii. W tym 20 lat pracy w Klinice Neurologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach-Ochojcu, gdzie uzyskał umiejętności w zakresie elektrofizjologii z licencją na opisywanie badań EEG, szczególnie w zakresie oceny ilościowej EEG i mappingu mózgu w padaczce oraz badań w zakresie schorzeń obwodowego układu nerwowego, schorzeń naczyniowych mózgu i zespołów zwyrodnieniowych. Obrona pracy doktorskiej w 2000 roku w Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach w temacie badań nad przebiegiem uszkodzenia mózgu w ostrym niedokrwieniu.
Z-ca Ordynatora: lek. Bartosz Tochowicz
Specjalista neurolog, główne zainteresowania ogniskują się wokół schorzeń naczyniowych mózgu. Prowadzi oraz wykonuje badania przepływów naczyniowych tętnic zewnątrz i wewnątrz czaszkowych w pracowni Ultrasonografii Dopplerowskiej i Duplex Doppler.
Zakres udzielanych świadczeń:
Oddział Neurologiczny w obecnym kształcie zawiera Pododdział Udarowy zajmujący się nowoczesnym leczeniem ostrych schorzeń naczyniowych mózgu. Oferuje możliwość 24-godzinnego dostępu do specjalistycznych konsultacji i badań neuroobrazowych. Pododdział wyposażony w czterołóżkową salę intensywnej opieki neurologicznej z dwoma respiratorami. Przy każdym łóżku znajduje się sprzęt do monitorowania podstawowych funkcji życiowych, takich jak: EKG, ciągły pomiar ciśnienia tętniczego krwi, pulsoksymetrii czyli utlenowania krwi tętniczej oraz sprzęt do prowadzenia reanimacji. W strukturach Oddziału znajduje się również dwunastołóżkowa część wczesnej rehabilitacji poudarowej z salą do ćwiczeń rehabilitacyjnych. Nadzór nad salami sprawuje zespół czterech wykwalifikowanych rehabilitantów.
Oddział Neurologiczny wyposażony jest w trzy pracownie diagnostyczne:
- EEG – badania czynności bioelektrycznej mózgu z możliwością wykonywania ilościowego EEG w ocenie uszkodzenia funkcjonalnego mózgu zaburzeń naczyniowych, zwyrodnieniowych jak i po urazach czaszkowo-mózgowych oraz mappingu mózgu, szczególnie wykorzystywanego w diagnostyce padaczki,
- UDP – ultrasonografii dopplerowskiej służącej do badań naczyniowych tętnic zewnątrz i wewnątrz mózgowych, umożliwiających ocenę nasilenia zmian miażdżycowych oraz inną patologię układu naczyniowego,
- EMG – do badań elektroneurograficznych i elekromiograficznych, umożliwiających diagnostykę szerokiej gamy schorzeń obwodowego układu nerwowego oraz układu mięśniowego.
Badania wykonuje i opisuje wykwalifikowany personel laborancki i lekarski, posiadający liczne certyfikaty potwierdzające powyższe umiejętności.
Plany na przyszłość:
Plany Oddziału Neurologicznego polegają na dalszym rozwoju części Pododdziału Udarowego w kierunku neurologii interwencyjnej w zakresie leczenia trombolitycznego udarów niedokrwiennych mózgu oraz neuroradiologii interwencyjnej związanej z organizacją zaplecza diagnostycznego dla pacjentów w ostrej fazie udaru mózgu do leczenia interwencyjnego. Prowadzony jest także Program Leczenia Stwardnienia Rozsianego I i II Linii.
Dążenia Oddziału Neurologicznego zmierzają również w kierunku rozwoju diagnostyki i leczenia schorzeń obwodowego układu nerwowego w oparciu o działalność pracowni EMG oraz leczenia zaburzeń przymusowej czynności skurczowej typu dyskinez i ruchów mimowolnych, jak i tików, nadmiernej spastyczności mięśni po uszkodzeniach naczyniowych mózgu za pomocą wstrzykiwania pod kontrola EMG toksyny botulinowej.
Historia oddziału:
Oddział Neurologiczny powstał w Szpitalu Śląskim w Cieszynie w 1961 roku jako oddział o profilu ogólno-neurologicznym i psychiatrycznym, rozwijając część rehabilitacyjną oddziału. Od 2005 roku intensywnie profilowano oddział w kierunku leczenia schorzeń naczyniowych mózgu, czego efektem było powołanie w 2007 roku Pododdziału Udarowego. Wiązało się to z zatrudnieniem wykwalifikowanego personelu lekarskiego, pielęgniarskiego, rehabilitacyjnego oraz z zakupieniem specjalistycznego sprzętu medycznego.