ZZOZ w Cieszynie - Zakład Diagnostyki Obrazowej - Pracownia RTG
ul. Bielska 4, 43-400 Cieszyn ● Tel.: 33/854 92 00 wewn.: 643
PRZYGOTOWANIE DO BADANIA UROGRAFII
Urografia jest to badanie radiologiczne obrazujące drogi moczowe i czynność nerek przy użyciu środka cieniującego podanego dożylnie i wydalanego z moczem. Za pomocą tego badania można określić wielkość, kształt i położenie nerek, ocenić układ kielichowo-miedniczkowy oraz drogi wyprowadzające mocz. Badanie jest również pomocne w ustaleniu obecności ewentualnej kamicy i jej potencjalnych następstw w układzie kielichowo-miedniczkowym oraz w drogach wyprowadzających mocz.
Sposób przygotowania:
- w ciągu 2 dni poprzedzających badanie obowiązuje dieta półpłynna, nie należy spożywać owoców, warzyw, słodyczy, ciemnego pieczywa oraz pokarmów wzdymających. Należy pić dużo wody niegazowanej, niesłodzonej
- w ciągu 2 dni poprzedzających badanie należy przyjmować środek przeczyszczający dostępny bez recepty
- ostatni lekkostrawny posiłek zjadamy w południe dzień przed badaniem. W dniu badania pacjent ma być na czczo - wykluczone jest jedzenie i picie
- w dniu badania należy zażyć stale przyjmowane leki za wyjątkiem Metforminy i niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) – leki z tej grupy ODSTAWIĆ!
- bezpośrednio przed badaniem należy opróżnić pęcherz
W dniu badania pacjent zgłasza się do rejestracji Zakładu Diagnostyki Obrazowej:
- ze skierowaniem na badanie
- z dokumentem tożsamości
- na czczo (6 godzin, pacjent z cukrzycą 4 godziny)
- z aktualnym wynikiem oznaczenia stężenia kreatyniny w surowicy i wskaźnika eGFR (u osób bez zdiagnozowanych chorób nerek z GFR > 60 ważny ok. 3 miesiące, u osób z przewlekłą chorobą nerek, po operacji układu moczowego, u pacjentów z białkomoczem, cukrzycą, nadciśnieniem i dną moczanową ważny ok. 1 tygodnia)
- z informacją o aktualnej masie ciała
- z dokumentacją medyczną z dotychczasowo wykonanych badań i zabiegów (wynik badania USG, zdjęcia przeglądowego jamy brzusznej, urografii bądź tomografii komputerowej)
- osoby niepełnoletnie zgłaszają się z rodzicem lub opiekunem prawnym
Pacjent przed badaniem podpisuje zgodę na wykonanie badania i podanie środka kontrastowego oraz musi zgłosić personelowi pracowni ważne informacje dotyczące jego stanu zdrowia:
- poinformować o rozpoznanej wcześniej alergii lub wystąpieniu w przeszłości jakichkolwiek reakcji uczuleniowych na leki lub środki kontrastowe
- poinformować o skłonności do krwawień (skaza krwotoczna)
- poinformować o ciąży, która jest przeciwskazaniem do wykonania badania
Po badaniu z podaniem środka kontrastowego zaleca się przyjmowanie dużej ilości płynów.
Wynik urografii wydawany jest w rejestracji w formie opisu oraz obrazów z badania na płycie CD osobiście pacjentowi lub na podstawie upoważnienia osobie wskazanej przez pacjenta.
Informacja o podaniu środka kontrastowego w badaniu urograficznym
Podanie środka kontrastowego:
- W czasie podawania środka kontrastowego Pacjent może czuć ciepło/gorąco, metaliczny/słodki smak w ustach. Tego rodzaju odczucia są dość częste i nie powinny budzić niepokoju. Jeśli wystąpi uczucie duszności, nudności lub szybkiego bicia serca należy natychmiast powiadomić personel pracowni.
- Środki kontrastowe stosowane podczas badań mogą powodować reakcje niepożądane, które występują rzadko i są zwykle łagodne i krótkotrwałe.
Informacja dla pacjenta o mogących wystąpić powikłaniach w przypadku badania z podaniem kontrastu:
- przerwanie ciągłości żyły i wynaczynienie kontrastu poza żyłę
- ból i uczucie zimna w miejscu podania kontrastu, uczucie ciepła zaraz po podaniu kontrastu
- łagodne reakcje niepożądane: nudności, łagodne wymioty, reakcje skórne: pokrzywka, świąd skóry
- umiarkowane reakcje niepożądane: nasilone wymioty, wyraźna pokrzywka, skurcz oskrzeli, obrzęk twarzy i krtani
- poważne działania niepożądane: wstrząs hipotensyjny lub anafilaktyczny, zatrzymanie oddechu, zatrzymanie akcji serca, drgawki
- działania niepożądane związane z podaniem jodowego środka kontrastowego dożylnie: pogorszenie funkcji nerek
Informacja dla kobiet w ciąży:
Ciąża jest przeciwwskazaniem do badania ze względu na niebezpieczeństwo uszkodzenia rozwoju dziecka.