Lokalizacja:
1. piętro Pawilonu III
Kontakt:
Centrala: 33 854 92 00
Dyżurka lekarska: wew. 671
Dyżurka pielęgniarska: wew. 673
Sekretariat oddziału: wew. 674
Telefon do kontaktu z Pacjentem:wew. 673
Kierownictwo Oddziału:
P.o. Lekarza Kierującego Oddziałem: lek. Bogumiła Korcz – Ondrzejek, specjalista chorób zakaźnych
Z-ca P.o. Lekarza Kierującego Oddziałem: lek. Anna Zaleska - specjalista chorób zakaźnych
Pielęgniarka Oddziałowa: mgr Beata Bartoszewska, specjalista pielęgniarstwa diabetologicznego
Z-ca Pielęgniarki Oddziałowej: mgr Agata Mróz
Zakres udzielanych świadczeń:
Obecnie Oddział Obserwacyjno-Zakaźny zlokalizowany jest w zmodernizowanym Pawilonie III na 1. piętrze. Oddział posiada zaplecze zabezpieczające pacjentów z chorobami zakaźnymi zakwalifikowanymi do 3. grupy zagrożenia. System wentylacji z możliwością stosowania podciśnienia oraz nowoczesne lampy przepływowe do dezynfekcji powietrza zwiększają bezpieczeństwo pacjentów i całego personelu. Oddział Obserwacyjno-Zakaźny posiada 10 izolatek, każda z osobnym węzłem sanitarnym. Sale chorych wyposażone są w nowoczesne łóżka zapewniające lepsze samopoczucie i komfort pacjentów, a jednocześnie ułatwiające pracę personelowi medycznemu. Stanowiska przyłóżkowe posiadają dostęp do prowadzenia terapii tlenowej biernej u chorych niewydolnych oddechowo. Dodatkowo, oddział dysponuje możliwością zastosowania tlenoterapii wysokoprzepływowej, która jest metodą nieinwazyjnego wspomagania oddychania. W jej ramach do płuc pacjenta podawane jest ogrzane i nawilżone powietrze wzbogacone przez tlen. Bezpieczeństwo pacjentów zwiększa zdalny kardiomonitoring oraz monitoring głosowo-wizualny, bezpośrednio połączony ze stacją monitorującą widoczną w pomieszczeniach służbowych personelu medycznego.
Oddział Obserwacyjno-Zakaźny posiada własny ultrasonograf, aparat do oznaczenia wartości gazometrii krwi oraz fibroscan służący do oceny stopnia nasilenia włóknienia i stłuszczenia wątroby. Dedykowany jest pacjentom w ramach programów lekowych przewlekłych zapaleń wątroby typu BiC, Szybką diagnostykę umożliwia dostęp do aparatu rentgenowskiego, tomografii komputerowej, a dostarczanie materiału biologicznego do laboratorium analitycznego usprawnia system poczty pneumatycznej.
Zakres diagnostyki i leczenia chorób zakaźnych:
- diagnostyka i leczenie zapaleń wątroby w ramach programów lekowych oraz innych chorób wątroby w tym autoimmunologicznych, metabolicznych i toksycznych,
- diagnostyka i leczenie ostrych i przewlekających biegunek,
- diagnostyka i leczenie chorób przenoszonych przez kleszcze, komary i inne wektory,
- diagnostyka i leczenie stanów gorączkowych niejasnego pochodzenia, gorączki po powrocie z tropików, chorób bakteryjnych, wirusowych i zakażeń atypowych.
Personel Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego aktywnie bierze udział w programach profilaktycznych; między innymi w bezpłatnym testowaniu pacjentów w kierunku WZW typu C. Systematycznie uczestniczy w szkoleniach i tworzeniu nowych procedur związanych z zagrożeniem epidemiologicznym np. SARS–CoV-2, Grypa H1N1, zagrożenie wirusem Ebola.
Oddział ściśle współpracuje z Poradnią Chorób Zakaźnych. Zakres świadczeń ambulatoryjnych jest podobny jak w Oddziale i stanowi kontynuację leczenia chorych. Ponadto w poradni świadczone są usługi medyczne w zakresie kwalifikacji i prowadzenia szczepień przeciwko wściekliźnie. W ramach Poradni od wielu lat prowadzone jest leczenie pacjentów z zapaleniem wątroby typu B i C. W ramach nowoczesnych programów lekowych, w przypadku WZW-C terapia lekowa jest stuprocentowo skuteczna. Zapobiega progresji zapalenia wątroby, chroniąc przed marskością i rakiem wątroby. Aktualnie prowadzony jest równocześnie program profilaktyki reaktywacji zakażenia wirusem typu B u osób w immunosupresji.
Prowadzenie oddziału jest jednak przede wszystkim możliwe dzięki zaangażowaniu całego personelu, który dąży do stałego podnoszenia swoich umiejętności, wprowadzania nowych standardów diagnostyki i leczenia, przy tym podchodzący z empatią do chorych.
INFORMACJA DLA PACJENTÓW PRZYJMOWANYCH DO ODDZIAŁU OBSERWACYJNO-ZAKAŹNEGO
Lista niezbędnych rzeczy, które należy zabrać ze sobą do przyjęcia:
- skierowanie do szpitala po uprzednim uzgodnieniu terminu przyjęcia,
- dowód osobisty, NIP zakładu pracy,
- karty informacyjne z poprzednich pobytów w szpitalu,
- informację o zażywanych lekach,
- piżama,
- gumowe klapki kąpielowe – bezpieczne do chodzenia,
- ręcznik,
- przybory toaletowe (grzebień, szczoteczka, pasta do zębów, mydło w płynie, przybory do golenia).
Rzeczy wartościowe, większa suma pieniędzy, biżuteria powinna być przekazana rodzinie lub oddana do depozytu szpitala.