ZZOZ w Cieszynie - Zakład Diagnostyki Obrazowej - Pracownia Tomografii Komputerowej
ul. Bielska 4, 43-400 Cieszyn - Tel.: 33/854 92 00 wewn.: 642
PRZYGOTOWANIE DO BADANIA TOMOGRAFII KOMPUTEROWEJ JAMY BRZUSZNEJ LUB JAMY BRZUSZNEJ I MIEDNICY
W dniu badania należy zażyć stale przyjmowane leki za wyjątkiem Metforminy i niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) – leki z tej grupy ODSTAWIĆ!
W dniu badania pacjent zgłasza się do rejestracji Zakładu Diagnostyki Obrazowej:
- 1 godziny przed wyznaczoną godziną badania
- z dokumentem tożsamości
- na czczo (6 godzin, pacjent z cukrzycą 4 godziny)
- z aktualnym wynikiem oznaczenia stężenia kreatyniny w surowicy i wskaźnika eGFR (u osób bez zdiagnozowanych chorób nerek z GFR > 60 ważny ok. 3 miesiące, u osób z przewlekłą chorobą nerek, po operacji układu moczowego, u pacjentów z białkomoczem, cukrzycą, nadciśnieniem i dną moczanową ważny ok. 1 tygodnia)
- z 1,5l wodą niegazowaną
- z informacją o aktualnej masie ciała
- z dokumentacją medyczną z dotychczasowo wykonanych badań i zabiegów (karty informacyjne, opisy badań ultrasonograficznych, angiograficznych, tomografii komputerowej, konsultacji specjalistycznych)
- osoby niepełnoletnie zgłaszają się z rodzicem lub opiekunem prawnym
Pacjent przed badaniem podpisuje zgodę na wykonanie badania i podanie środka kontrastowego oraz musi zgłosić personelowi pracowni ważne informacje dotyczące jego stanu zdrowia:
- poinformować o rozpoznanej wcześniej alergii lub wystąpieniu w przeszłości jakichkolwiek reakcji uczuleniowych na leki lub środki kontrastowe
- poinformować o skłonności do krwawień (skaza krwotoczna)
- poinformować o ciąży, która jest przeciwskazaniem do wykonania badania TK
Po badaniu z podaniem środka kontrastowego zaleca się przyjmowanie dużej ilości płynów.
Wynik tomografii komputerowej wydawany jest w rejestracji w formie opisu oraz obrazów z badania na płycie CD osobiście pacjentowi lub na podstawie upoważnienia osobie wskazanej przez pacjenta.
INFORMACJA DLA PACJENTA PRZED WYKONANIEM BADANIA TOMOGRAFII KOMPUTEROWEJ
Badanie tomografii komputerowej (TK) polega na uzyskiwaniu obrazów struktur ciała za pomocą promieniowania rentgenowskiego (promieniowania X), które jest promieniowaniem jonizującym.
Informacja o badaniu tomografii komputerowej oraz podaniu środka kontrastowego
Przygotowanie pacjenta do badania:
- Bezpośrednio przed badaniem, w zależności od jego zakresu, pacjent zdejmuje odzież, obuwie i biżuterię, pozostawia rzeczy osobiste w pomieszczeniu pracowni. Pracownia nie przejmuje odpowiedzialności za pozostawione przedmioty. Do niektórych badań może być konieczne wyjęcie protez uzębienia.
- Badanie może być wykonywane bez lub z podaniem dożylnego środka kontrastowego. Dlatego przed (lub niekiedy w trakcie badania) do żyły obwodowej (najczęściej w zgięciu łokciowym lub na grzbiecie ręki) wprowadzany jest wenflon, przez który podczas badania podawany jest środek kontrastowy. W przypadku niektórych badań decyzja o podaniu środka kontrastowego zapada w czasie badania, wynika to bowiem z pierwszych serii obrazów.
- Podczas badania Pacjent może usłyszeć polecenia (takie jak: nabrać powietrza, wypuścić powietrze, nie przełykać, nie oddychać, nie ruszać się), które powinien wykonać, aby umożliwić prawidłowy przebieg badania.
Podanie środka kontrastowego:
- W czasie podawania środka kontrastowego Pacjent może czuć ciepło/gorąco, metaliczny/słodki smak w ustach. Tego rodzaju odczucia są dość częste i nie powinny budzić niepokoju. Jeśli wystąpi uczucie duszności, nudności lub szybkiego bicia serca należy natychmiast powiadomić personel pracowni.
- Środki kontrastowe stosowane podczas badań mogą powodować reakcje niepożądane, które występują rzadko i są zwykle łagodne i krótkotrwałe.
Informacja dla pacjenta o mogących wystąpić powikłaniach w przypadku badania z podaniem kontrastu:
- przerwanie ciągłości żyły i wynaczynienie kontrastu poza żyłę,
- ból i uczucie zimna w miejscu podania kontrastu, uczucie ciepła zaraz po podaniu kontrastu,
- łagodne reakcje niepożądane: nudności, łagodne wymioty, reakcje skórne: pokrzywka, świąd skóry,
- umiarkowane reakcje niepożądane: nasilone wymioty, wyraźna pokrzywka, skurcz oskrzeli, obrzęk twarzy i krtani,
- poważne działania niepożądane: wstrząs hipotensyjny lub anafilaktyczny, zatrzymanie oddechu, zatrzymanie akcji serca, drgawki,
- działania niepożądane związane z podaniem jodowego środka kontrastowego dożylnie: pogorszenie funkcji nerek.
Informacja dla kobiet w ciąży:
Ciąża jest przeciwwskazaniem do badania ze względu na niebezpieczeństwo uszkodzenia rozwoju dziecka.