PRAWA PACJENTA - WERSJA SKRÓCONA
Pełny zakres praw pacjenta został określony w Ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która jest dostępna w dyżurce pielęgniarek/położnych i stronie internetowej szpitala.
Korzystanie z praw pacjenta może zostać ograniczone w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów, a w przypadku prawa pacjenta do kontaktu osobistego, telefonicznego lub korespondencyjnego z innymi osobami również ze względu na możliwości organizacyjne ZZOZ w Cieszynie.
I. PRAWO DO ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH
- Pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej.
- Pacjent ma prawo do natychmiastowego udzielania świadczeń zdrowotnych ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia.
- Pacjentowi przyjętemu do szpitala zapewnia się bezpłatnie leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne, jeżeli są one konieczne do wykonania świadczenia.
II. PRAWO DO INFORMACJI
- Pacjent ma prawo do informacji o swoim stanie zdrowia.
- Pacjent, w tym małoletni, który ukończył 16 lat, lub jego przedstawiciel ustawowy mają prawo do uzyskania
od osoby wykonującej zawód medyczny przystępnej informacji o swoim stanie zdrowia, rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych, dających się przewidzieć następstwach ich zastosowania lub zaniechania, wynikach leczenia oraz rokowaniu, w zakresie udzielanych przez tę osobę świadczeń zdrowotnych oraz zgodnie z posiadanymi przez nią uprawnieniami. - Pacjent małoletni, który nie ukończył 16 lat, ma prawo do uzyskania od osoby wykonującej zawód medyczny informacji, o swoim stanie zdrowia, w zakresie i formie potrzebnej do prawidłowego przebiegu procesu diagnostycznego lub terapeutycznego.
- Po uzyskaniu informacji ujętych w pkt 2 pacjent ma prawo przedstawić osobie wykonującej zawód medyczny swoje zdanie w tym zakresie.
- Pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy mają prawo do wyrażenia zgody na udzielenie informacji o jego stanie zdrowia i udzielonych świadczeniach zdrowotnych innej osobie, bądź oświadczyć o braku takiej zgody.
- Pacjent ma prawo wyrazić sprzeciw na udzielenie osobom bliskim, po jego śmierci, informacji o jego stanie zdrowia i udzielonych świadczeniach zdrowotnych.
- Pacjent ma prawo do informacji o prawach pacjenta.
III. PRAWO DO TAJEMNICY INFORMACJI
- Pacjent ma prawo do zachowania w tajemnicy przez osoby wykonujące zawód medyczny, w tym udzielające mu świadczeń zdrowotnych, informacji z nim związanych, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu medycznego, w szczególności dotyczących jego stanu zdrowia.
- Osoby wykonujące zawód medyczny są związane tajemnicą również po śmierci pacjenta, chyba że zgodę na ujawnienie tajemnicy wyrazi osoba bliska (jeżeli ujawnieniu tajemnicy nie sprzeciwi się inna osoba bliska lub nie sprzeciwił się temu pacjent za życia).
IV. PRAWO PACJENTA DO WYRAŻANIA ZGODY NA ŚWIADCZENIA
- Pacjent, w tym małoletni, który ukończył 16 lat, ma prawo do wyrażenia zgody na przeprowadzenie badania lub udzielenie innych świadczeń zdrowotnych.
- W przypadku zabiegu operacyjnego albo zastosowania metody leczenia lub diagnostyki stwarzających podwyższone ryzyko dla pacjenta po uzyskaniu od osoby wykonującej zawód medyczny przystępnej informacji w zakresie planowanych świadczeń zdrowotnych, pacjent wyraża zgodę w formie pisemnej.
- Pacjent ma prawo do odmowy wyrażenia zgody, o której mowa w pkt 1 i 2.
V. PRAWO DO POSZANOWANIA INTYMNOŚCI I GODNOŚCI
- Pacjent ma prawo do poszanowania intymności i godności, w szczególności w czasie udzielania mu świadczeń zdrowotnych.
- Prawo do poszanowania godności obejmuje także prawo do umierania w spokoju i godności.
- Pacjent ma prawo do leczenia bólu.
- Na życzenie pacjenta przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych może być obecna osoba bliska.
- W przypadku istnienia prawdopodobieństwa wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjenta osoba wykonująca zawód medyczny udzielająca świadczeń zdrowotnych pacjentowi może odmówić obecności osoby bliskiej przy udzielaniu tych świadczeń.
- Pacjent ma prawo do wyrażenia odmowy na uczestniczenie podczas udzielania mu świadczeń zdrowotnych innego personelu medycznego niż niezbędny ze względu na rodzaj udzielanego świadczenia lub wykonywania czynności kontrolnych.
VI. PRAWO PACJENTA DO DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ
- Pacjent ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych.
- Pacjent ma prawo upoważnić inną osobę do udostępnienia jego dokumentacji medycznej bądź oświadczyć o braku takiego upoważnienia.
- Pacjent ma prawo wyrazić sprzeciw na udostępnienie po jego śmierci dokumentacji medycznej osobom bliskim.
- Dokumentacja medyczna jest udostępniana pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, bądź osobie upoważnionej przez pacjenta.
- Po śmierci pacjenta dokumentacja medyczna jest udostępniana: osobie upoważnionej przez pacjenta za życia lub osobie, która w chwili zgonu pacjenta była jego przedstawicielem ustawowym, także osobie bliskiej pacjenta, chyba że udostępnieniu sprzeciwi się inna osoba bliska lub sprzeciwił się temu pacjent za życia.
VII. PRAWO DO POSZANOWANIA ŻYCIA PRYWATNEGO I RODZINNEGO
- Pacjent ma prawo do odwiedzin. Odwiedziny pacjentów odbywają się codziennie. W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów, lub ze względów organizacyjnych korzystanie z prawa pacjenta do odwiedzin może zostać ograniczone.
- Pacjent ma prawo do korespondencyjnego oraz telefonicznego kontaktu z innymi osobami.
- Pacjent ma możliwość skorzystania z aparatu telefonicznego mieszczącego się w dyżurce pielęgniarskiej.
- Pacjent ma możliwość korzystania z bezprzewodowego internetu (Wi-Fi) oraz z „infokiosków internetowych” w wyznaczonych miejscach.
- Pacjent ma prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej sprawowanej przez członka rodziny lub przez inną wskazaną przez siebie osobę. Koszty związane z tą opieką pokrywa pacjent. W czasie wystąpienia zagrożenia epidemicznego z uwagi na bezpieczeństwo zdrowotne, prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej może zostać ograniczone.
- Pacjent małoletni lub posiadający orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności ma prawo do pobytu wraz z nim przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego.
VIII. PRAWO DO OPIEKI DUSZPASTERSKIEJ
- Pacjent ma prawo do opieki duszpasterskiej oraz w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia lub zagrożenia życia do kontaktu z duchownym.
IX. INNE PRAWA PACJENTA
- Pacjent ma prawo do wypisania się ze szpitala na własne żądanie, po uprzednim podpisaniu oświadczenia,
iż został w zrozumiały sposób poinformowany przez lekarza o możliwych następstwach mogących wystąpić w wyniku zaprzestania dalszego udzielania świadczeń zdrowotnych w szpitalu. - Pacjent, jeżeli uzna, że jego prawa zostały naruszone, może zwrócić się do przełożonych osób udzielających świadczeń zdrowotnych, z Dyrektorem włącznie lub do Rzecznika Praw Pacjenta.
__________________________________________________________________
OBOWIĄZKI PACJENTA - WERSJA SKRÓCONA
Przebywając w naszym szpitalu pacjent jest zobowiązany do przestrzegania
Regulaminu dla pacjentów ZZOZ w Cieszynie
Pacjent zobowiązany jest do:
- Udzielania w trakcie wywiadu lekarskiego lub pielęgniarskiego pełnej i prawdziwej informacji o swoim stanie zdrowia.
- Przestrzegania zaleceń dotyczących procesu leczenia.
- Przestrzegania zasad porządkowych oraz przepisów i procedur epidemiologicznych.
- Konsultowania z lekarzem zażywania/stosowania leków lub środków medycznych innych niż te, które zostały zlecone przez lekarza prowadzącego lub innego upoważnionego lekarza.
- Odnoszenia się z szacunkiem do innych pacjentów i personelu.
- Noszenia znaków identyfikacyjnych, w które został zaopatrzony przez szpital.
- Przestrzegania zasad higieny osobistej.
- Przestrzegania rozkładu dnia podczas pobytu w oddziale szpitalnym.
- Zachowania porządku na szafce będącej w Jego dyspozycji oraz w swoim bezpośrednim otoczeniu.
- Przestrzegania zasad korzystania z urządzeń i pomieszczeń oddanych do dyspozycji pacjenta, a także sprzętu, aparatury medycznej, której pacjent używa.
- Przechowywania produktów spożywczych w miejscach do tego przeznaczonych, zgodnie z zasadami obowiązującymi w szpitalu.
- Niezakłócania swoim zachowaniem spokoju innych pacjentów.
Pacjent ma obowiązek poinformowania szpitala o rezygnacji lub niemożności stawienia się w wyznaczonym terminie udzielania świadczeń (wynikającego z listy oczekujących), jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce.
Pacjentowi zabrania się:
- Wykonywania jakichkolwiek czynności przy innym pacjencie bez zgody personelu medycznego.
- Opuszczania oddziału i szpitala bez wiedzy i zgody personelu medycznego (lekarz, pielęgniarka/położna). Chęć opuszczenia oddziału oraz czas nieobecności pacjent zobowiązany jest każdorazowo zgłosić personelowi medycznemu.
- Przebywania w salach innych pacjentów, siadania i kładzenia się do łóżek innych pacjentów, zmieniać samodzielnie łóżka i sali.
- Kładzenia się do łóżka w obuwiu i odzieży innej niż do tego przeznaczona.
- Wchodzenia do gabinetów pielęgniarskich, lekarskich lub zabiegowych bez zgody i obecności personelu.
- Palenia wyrobów tytoniowych, e-papierosów, podgrzewaczy tytoniu, itp.
- Wnoszenia na teren szpitala oraz spożywania alkoholu i narkotyków, innych środków odurzających, substancji psychotropowych oraz wszelkich innych substancji podobnie działających.
- Wnoszenia na teren szpitala materiałów i substancji niebezpiecznych.
- Prowadzenia handlu, wymiany rzeczy i uprawiania gier hazardowych.
- Nagrywania, robienia zdjęć i filmów innym pacjentom i personelowi.
- Używania urządzeń elektrycznych i elektronicznych bez zgody lekarza lub pielęgniarki/położnej oddziału.
- Zanieczyszczania i zaśmiecania pomieszczeń i terenu szpitala.
- Wrzucania do kanalizacji przedmiotów, które mogą spowodować jej niedrożność.
- Niszczenia mienia szpitalnego.
- Manipulowania aparaturą i sprzętem medycznym, urządzeniami i instalacjami elektrycznymi, gazowymi, wentylacyjnymi, grzewczymi.
- Używania sprzętu elektronicznego w pobliżu aparatury monitorującej lub innych niedozwolonych miejscach.
- Dokarmiania ptaków za oknem.