Pracownia Rehabilitacji
mieści się w budynku E.
Kontakt telefoniczny:
33 854 92 65 lub 33 854 92 00, wew. 621
W Pracowni Rehabilitacji zatrudnieni są:
Kierownik Prac.Rehabilitacji: mgr fizjoterapii Joanna Mendroch
Z-ca kierownika: mgr fizjoterapii Jakub Wajda
mgr fizjoterapii Katarzyna Kubisz- Majętny
mgr fizjoterapii Aleksandra Nowak- Łukasiak
mgr fizjoterapii Katarzyna Weres
mgr fizjoterapii Izabela Rak
mgr fizjoterapii Renata Padak- Czerny
mgr fizjoterapii Barbara Jarzyna
licencjat fizjoterapii Jolanta Kruszyńska
licencjat fizjoterapii Magdalena Misztal
mgr Romana Dobrowlańska- Wrońska- terapeuta refleksologii i terapii kranio- sakralnej
technik masażysta Waldemar Kryszewski
Godziny przyjęć:
Poniedziałek | 07:00 - 17:00 |
Wtorek | 08:00 - 18:00 |
Środa | 07:00 - 17:00 |
Czwartek | 08:00 - 18:00 |
Piątek | 07:00 - 17:00 |
Dla pacjentów ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia świadczenia są bezpłatne - wymagane jest jedynie skierowanie do pracowni.
Pracownia Rehabilitacji prowadzi działalność w zakresie:
- fizykoterapii
- kinezyterapii
- masażu
FIZYKOTERAPIA
W ramach fizykoterapii wykonuje się zabiegi:
jonoforeza
prądy interferencyjne
prądy diadynamiczne
prądy Kotza
prądy Trauberta
prądy TENS
elektrostymulacje
magnetoterapia
laseroterapia
ultradźwięki
naświetlanie lampą sollux
naświetlanie lampą kwarcową
krioterapia miejscowa
BOA
KINEZYTERAPIA
W ramach kinezyterapii prowadzimy:
diagnostykę fizjoterapeutyczną
diagnostykę funkcjonalną
PNF
Mulligan
Cyriax
Terapię Powięziową
Terapię wisceralną
Trening funkcjonalny
Stymulację nerwowo-mięśniową
ćwiczenia czynne
ćwiczenia bierne
ćwiczenia izometryczne
ćwiczenia na przyrządach
ćwiczenia z przyborami
oraz inne
MASAŻE
Do naszych usług dołączamy również ofertę masażu:
Masaż klasyczny
Masaż segmentarny
Masaż tkanek głębokich
Masaż powięziowy
Masaż mechaniczny limfatyczny (BOA)
Masaż ręczny limfatyczny (drenaż)
Masaż Moralesa
Masaż poprzeczny
KINESIOTAPING
kinesiotaping sportowy (po urazach)
kinesiotaping leczniczy
Oklejamy w przypadku kontuzji, urazów, oparzeń, obrzęków, blizn i innych.
Wyposażenie pracowni
Fizykoterapia posiada nowoczesne aparaty, które zapewniają wysoką jakość wykonywanego zabiegu.
Sala gimnastyczna posiada UGUL, drabinki, specjalistyczne kozetki, duże piłki, taśmy do ćwiczeń, materace, równoważnię sensoryczną i drobny sprzęt terapeutyczny.
Prowadzimy indywidualną pracę z pacjentem.
Dla dzieci przygotowany jest przyjaźnie urządzony gabinet i prowadzona jest wczesna rehabilitacja (od urodzenia) noworodków i niemowląt.
Informacje dla pacjentów chcących skorzystać z usług Pracowni Rehabilitacji
Wymagane jest skierowanie od lekarza rodzinnego bądź specjalisty, skierowanie jest ważne 30 dni od daty wystawienia.
W szpitalu obowiązuje całkowity zakaz palenia wyrobów tytoniowych i papierosów elektronicznych. Zakaz obowiązuje także w Pracowni Rehabilitacji i przed Pracownią.
W pomieszczeniach, gdzie wykonywane są zabiegi fizjoterapetyczne NIE UŻYWAMY TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH.
Podczas zabiegów obowiązuje obuwie zmienne, strój sportowy i ręcznik.
Przed przyjściem na zabiegi należy wykonać toaletę całego ciała.
Osoby z długimi włosami proszone są o ich upięcie przed zabiegiem.
OPIS ZABIEGÓW FIZYKOTERAPII
Jonoforeza
Jonoforeza polega na wprowadzeniu do chorego miejsca lekarstwa dzięki przepływowi prądu o stałym natężeniu. Jest skuteczna przy bólach stawów, kręgosłupa, nerwobólach, stanach zapalnych. Zaletą tej formy fizykoterapii jest fakt, że jest ona bezbolesna.
Prądy interferencyjne
Są to prądy średniej częstotliwości modulowane w amplitudzie z małą częstotliwością. Prądy interferencyjne, których częstotliwośćzmienia się rytmicznie działają na skurcze mięśno szkieletowych, pobudzają mięśnie do skurczu (co usprawnia krążenie obwodowe) wywołują efekt przeciwbólowy. Usprawniają procesy odżywcze tkanek i ich metabolizm.
Prądy diadynamiczne
Prądy diadynamiczne (DD) powstają w wyniku prostowania prądu okresowo zmiennego sinusoidalnego o częstotliwości 50Hz. Opisu ich dokonał lekarz francuski P. Bernard i nazwał je diadynamicznymi. Prądy diadynamiczne wywodzą się z dwóch podstawowych prądów impulsowych o częstotliwości 40 i 100Hz. Przez zastosowanie zmiany tych prądów w odpowiednich stosunkach czasowych, ich modulowanie oraz przerywanie uzyskuje się pozostałe rodzaje prądu.
Prądy DF, CP, LP- działanie przeciwbólowe
DF- zmniejsza napięcie mięśniowe,
CP- zwiększa ukrwienie
CP i LP- izometryczna gimnastyka mięśniowa, przekrwienie i obniżenie napięcia, działanie troficzne wykorzystywane w leczeniu chorób zwyrodnieniowych, zwiększa wchłanianie wysięków i krwiaków w stanach pourazowych
RS, MM- elektrostymulacja- pobudzenie do skurczu mięśni szkieletowych- do elektrostymulacji mięśni zdrowych lub nieznacznie uszkodzonych (nieznaczne niedowłady lub zanik z bezczynności).
Prądy Kotza
Stymulację wg Kotza stosujemy na mięśnie szkieletowe, prawidłowo unerwione. Metoda nadaje się do stymulacji mięśni hipotroficznych, osłabionych z powodu unieruchomienia (np. po zdjęciu unieruchomienia gipsowego, ortezy czy szyny) oraz do treningu mięśni zdrowych. Metoda jest skuteczna, osiąga szybkie efekty i jest praktycznie bezbolesna.
Prądy Trauberta
Jest to prąd jednokierunkowy (jednobiegunowy) o przeciętnej częstotliwości około 143 HZ. Stosuje się impulsy prostokątne o czasie trwania 2 milisekundy i czasie przerwy 5 milisekund. Natężenie 15 – 25 mA.
Prąd ten wykazuje bardzo silne działanie:
przeciwbólowe – wykorzystując teorię Walla i Malzaca
zmniejsza napięcie mięśni – ponieważ podczas swego przepływu drażni mięśnie i wprawia je w wibrację, drgania
przekrwienne – szczególnie pod katodą
Prądy TENS
TENS czyli : "Przezskórna Stymulacja Nerwów" jest skuteczną metodą leczenia objawowego bólu. Tłumi doznania bólowe poprzez stymulację receptorowych dróg nerwowych do wyrzutu endogennych opioidów tkankowych, tj endorfin, enkefalin, endogennego tlenku azotu - czyli substancji, będących naturalnymi związkami leczącymi ból. Prądów TENS używa się do objawowego leczenia chronicznych bólów, stosuje się w terapii pomocniczej przy leczeniu bólów pooperacyjnych i pourazowych. Skuteczność terapii potwierdzają również onkolodzy.
Elektrostymulacja
Elektrostymulacja polega na pobudzaniu impulsami elektrycznymi uszkodzonych, bądź zdrowych włókien mięśniowych. Główne wskazania to zapobieganie zanikom mięśniowym i usprawnianie upośledzonych grup mięśni. Aby elektrostymulacja była skuteczna, należy ściśle określić dawki i systematycznie je kontrolować, modyfikując terapię w zależności od uzyskiwanych efektów. Obserwacja stosowanych dawek jest miernikiem jednocześnie tzw. ewolucji prądowej, tj. miernikiem regeneracji włókien nerwowych po ich uszkodzeniu.W przypadku mięśni zdrowych najczęściej wykorzystuje się ją do wzmacniania mięśni (modelowanie sylwetki) czy też zwalczania tkanki tłuszczowej.
Magnetoterapia
Impulsowe pole magnetyczne niskiej częstotliwości, zwane często Magnetoterapią, podobnie jak laser, jest zaliczane do czynników fizykalnych, powodujących BIOSTYMULACJĘ, czyli regenerację komórkową. Powoduje wzbudzanie atomów, zwiększając aktywność cząsteczek i przyspieszając metabolizm komórek. Wpływa też na rozszerzanie się naczyń krwionośnych, zmniejsza krzepliwość krwi oraz zdolność płytek krwi do zlepiania się i zwiększa wychwytywanie tlenu. Pole magnetyczne przyczynia się do zmian zasadowości tkanek, przyśpiesza też gojenie tkanki kostnej (szczególnie przydatne przy trudno gojących się złamaniach, osteoporozie i jałowych martwicach), gojenie tkanek miękkich, regeneracji organizmu oraz zmniejszenia dolegliwości bólowych.
Laseroterapia
Laser powoduje w organizmie szereg zmian prowadzących do biologicznej odnowy komórkowej i pobudzeniu reakcji regeneracyjnych. Dzieje się to m. in. poprzez zwiększenie syntezy kolagenu, białek oraz kwasu rybonukleinowego (RNA). Kolosalnemu usprawnieniu ulega również zaopatrzenie tkanek w tlen. Naukowcy stwierdzili również, że pod wpływem promieniowania laserowego zauważalne są zmiany w potencjale błony komórkowej, która zwiększa swą przepuszczalność. Dzięki temu szereg ważnych dla komórki substancji może lepiej penetrować w obie strony, pobudzając procesy naprawcze. Zmianom ulega też wydzielanie neuroprzekaźników, czyli substancji uczestniczących w przekazywaniu pobudzenia w układzie nerwowym. Szczególnie korzystny wpływ obserwujemy w leczeniu uszkodzeń i stanów zapalnych tkanek miękkich. Promieniowanie laserowe stosujemy w leczeniu ran i owrzodzeń, jak również w przypadkach bólu stawów, w tym m. in. kręgosłupa, kolan, barków, a także utrudnionego zrostu kostnego po złamaniach.
Ultradźwięki
Ultradźwiękami nazywa się drgania mechaniczne o częstotliwości przekraczającej granicę słyszalności ucha ludzkiego. Dzięki swemu mechanicznemu oddziaływaniu powodują "głęboki mikromasaż tkanki", wyciskając m. in. z komórek nagromadzony płyn obrzękowy, powodując natychmiastową niemal ulgę.
Działanie biologiczne ultradźwięków odgrywa ważną rolę w:
działaniu przeciwbólowym
zmniejszaniu napięcia mięśni
powstawaniu związków aktywnych biologicznie
Wpływ na enzymy ustrojowe:
rozszerzenie naczyń krwionośnych
hamowanie procesów zapalnych
przyśpieszenie wchłaniania tkankowego
Naświetlanie lampą sollux
Wskazania do leczenia lampą sollux:
z filtrem czerwonym:
stan zapalny zatok czołowych i szczękowych
nieżyt nosa - zapalenie ucha środkowego i zewnętrznego
napięcie mięśniowe
bóle korzonkowe
wstęp do masażu klasycznego leczniczego
przewlekłe zapalenia nerwów, splotów i korzeni nerwowych
zespołów bólowych w przebiegu ZSK i choroby dyskowej
z filtrem niebieskim:
nerwobóle
przeczulica (nadwrażliwość)
trądzik młodzieńczy
Krioterapia miejscowa
Krioterapia miejscowa,czyli leczenie zimnem, polega na obniżeniu temperatury tkanek. Celem krioterapii jest obniżenie temp. skóry i tkanek głębiej położonych, a tym samym spowodowanie przekrwienia głębokiego okolicy poddanej zabiegowi. Krioterapia działa głównie przeciwbólowo i przekrwiennie. Pod wpływem działania niskich temp. naczynia krwionośne powierzchowne zmniejszają swoją średnicę, jednocześnie swoją średnicę zwiększają naczynia krwionośne głębokie. Dzięki temu mechanizmowi uzyskujemy przekrwienie struktur głęboko ułożonych. Taki stan utrzymuje się w danej okolicy około 4 godz.