Cieszyńska placówka na przełomie marca i kwietnia uzyskała dotację z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w wysokości blisko 1,3 mln z przeznaczeniem na sfinansowanie rozbudowy i modernizacji instalacji tlenowej w związku z COVID-19 oraz zakup sprzętu służącego przeciwdziałaniu pandemii.
Pacjenci poddawani są tlenoterapii w sposób bierny oraz za pomocą wysokospecjalistycznych urządzeń, takich jak urządzenie do wysokoprzepływowej terapii tlenem lub respirator. Podczas pandemii wielu pacjentów z COVID-19 musiało być poddawanych właśnie tlenoterapii, stąd zapotrzebowanie na tlen wyraźnie wzrosło. Dotychczasowy zbiornik z tlenem o pojemności 11 ton musiał być wówczas uzupełniany co 4-5 dni, a dzienne zużycie tlenu wynosiło nawet ok. 1,8 tony. Dodatkowo, z powodu zwiększonego użycia tlenu, działanie parownicy było także mocno obciążone. W przypadku gwałtowanego wzrostu liczby pacjentów wymagających tlenoterapii, w każdej chwili mogło nastąpić przeciążenie całej instalacji tlenowej - pacjenci w takiej sytuacji nie mogą czekać. W celu zapewnienia bezpieczeństwa Pacjentom, kluczowa była rozbudowa dotychczasowej instalacji tlenowej, która objęła również dzierżawę zbiornika tlenu o pojemności 11 tys. litrów wraz z parownicą oraz liczne prace budowlane i instalacyjne. Placówka podjęła starania o uzyskanie dofinansowania tej ważnej inwestycji bez obciążania budżetu Powiatu Cieszyńskiego, jak i samego szpitala. Łączna kwota dotacji pozwoliła na 100 % pokrycie kosztów.
Instalacja tlenowa
Rozbudowano i zmodernizowano istniejącą instalację tlenową w związku z Covid -19 o dodatkowy zbiornik tlenu o pojemności 10 000 litrów wraz z parownicą. Nowy zbiornik został zlokalizowany na fundamencie wraz z elementami zagospodarowania terenu wokół płyty. Uwzględniono również infrastrukturę techniczną niezbędną do jej funkcjonowania.
W ramach dofinansowania z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 Szpital Śląski zrealizował także zakup wysokiej klasy sprzętu medycznego, m.in. cyfrowego aparatu RTG, zestawu do badania tromboelestrografowego oraz zestawów kardiomonitorów z aparatem EKG.
Aparat RTG
Wymieniono wyeksploatowany aparat RTG z roku 2002 na zupełnie nowy aparat z roku 2022 kostno-płucny Calypso F. Nowe urządzenie jest w pełni cyfrowe i posiada niezbędne wyposażenie. Wykonanano prace instalacyjne i specjalistyczne testy konieczne do uruchomienia, odbioru i prawidłowego funkcjonowania urządzenia.