Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie Czesław Płygawko, po 11 latach pełnienia swojej funkcji, odchodzi na emeryturę. Do czasu rozstrzygnięcia konkursu na nowego dyrektora, pełniącym obowiązki będzie Zastępca Dyrektora ds. Techniczno-Gospodarczych Adam Śliż, który z cieszyńską placówką związany jest od 27 lat. Ostatnia dekada to czas dynamicznego rozwoju lecznicy, która w tym okresie przeszła znaczące zmiany, stając się jednym z nowocześniejszych ośrodków medycznych w regionie. Zrealizowano szereg kluczowych inwestycji, które podniosły standardy leczenia oraz przede wszystkim komfort pacjentów i personelu.
Szpital Śląski obecnie dysponuje jednym z najlepszych Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w regionie, świadczy profesjonalną opiekę medyczną w 22 oddziałach szpitalnych i w ponad 20 poradniach specjalistycznych oraz prowadzi Stację Dializ, Centrum Zdrowia Psychicznego, Oddział Dzienny Psychiatryczny Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży, Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży oraz Poradnię Psychologiczną dla Dzieci i Młodzieży. Placówka podejmuje liczne inicjatywy – uruchamia nowe świadczenia, prowadzi kluczowe inwestycje skutecznie pozyskując specjalistyczny sprzęt medyczny. Realizacje te są możliwe dzięki sprawnemu i umiejętnemu pozyskiwaniu zewnętrznych środków finansowych (krajowych i unijnych), dobrej współpracy ze Starostwem Powiatowym w Cieszynie oraz jasno określonych przez dyrekcję celów rozwoju. Pod kierownictwem Dyrektora Czesława Płygawko Szpital Śląski przeszedł w trakcie ostatniej dekady ogromne zmiany, które przyniosły mu miano jednego z nowocześniejszych ośrodków medycznych w regionie. To dowód na zaangażowanie i determinację dyrekcji w podejmowaniu działań w obliczu obecnych wyzwań w ochronie zdrowia, zgodnie z przyjętą, długofalową strategią.
Inwestycje placówki
Do największych inwestycji i projektów zrealizowanych w cieszyńskiej placówce w ostatniej dekadzie należą:
- budowa jednego z najnowocześniejszych w Polsce lądowiska dla helikopterów ratunkowych na dachu Szpitala Śląskiego w Cieszynie,
- adaptacja i remont historycznych budynków (pustostanów) – uruchomienie w Pawilonie III kompleksu leczenia chorób zakaźnych i chorób płuc wraz z łącznikiem z Pawilonem Łóżkowym oraz w Pawilonie IV – Centrum Zdrowia Psychicznego,
- modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w 2018 roku oraz pozyskanie środków na rozbudowę funkcji diagnostycznych (lata 2023-2025),
- inwestycje w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego placówki – rozbudowa instalacji tlenowej oraz uruchomienie instalacji fotowoltaicznej o mocy 137,1 kWp, dzięki czemu placówka posiada certyfikację bezpieczeństwa, (w woj. śląskim tylko 40% szpitali spełnia wymogi w tym zakresie),
- uruchomienie nowej, kontenerowej pracowni TK i RTG oraz zakup nowoczesnego tomografu komputerowego do Zakładu Diagnostyki Obrazowej,
- stałe doposażenie placówki w nowe, dotąd niedostępne w szpitalu, specjalistyczne urządzenia medyczne i wymiana wyeksploatowanego sprzętu, m.in. sprzęt do zabiegów laparoskopowych, videonystagmograf, mikroskop operacyjny do krtani i nosa, neuromonitor, wideokolonoskop,
- zakup ambulansów medycznych,
- uruchomienie szpitalnego laboratorium wraz z nowoczesną pocztą pneumatyczną do przesyłania próbek do badań z oddziałów,
- odejście od usług outsourcingowych w celu optymalizacji kosztów działalności podmiotów zewnętrznych, m.in. w zakresie usług laboratoryjnych, sprzątających, etc.
- rozwój oferty medycznej – wprowadzanie innowacyjnych zabiegów, udział w programach lekowych NFZ, uruchomienie Oddziału Dziennego Psychiatrycznego Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży, Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży oraz Poradni Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży, a także modernizacja Oddziału Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej.
To tylko kilka przykładowych realizacji z szeregu inwestycji i działań podejmowanych przez Szpital Śląski w ciągu ostatniej dekady.
Koniec pewnej epoki
Czesław Płygawko pełnił obowiązki Dyrektora placówki od 2013 roku, a w 2014 po uzyskaniu pozytywnego wyniku konkursu objął stanowisko Dyrektora Szpitala Śląskiego. W dniu 30 lipca Dyrektor przechodzi na zasłużoną emeryturę. Okres kadencji Czesława Płygawko to wymagający czas dla ochrony zdrowia – to m.in. zmiany w zakresie finansowania świadczeń medycznych i organizacji pracy szpitali, pandemia COVID-19, ogólnopolski problem związany z brakiem kadry medycznej i trudna sytuacja szpitali powiatowych i lokalnych w pierwszej kategorii placówek medycznych. W tym okresie dyrekcja podejmowała liczne działania, aby Szpital Śląski w Cieszynie nie tylko odpowiadał na potrzeby zdrowotne mieszkańców, ale oferował jak najlepsze warunki leczenia, odpowiadające standardom dużych ośrodków medycznych. Długofalowa strategia rozwoju placówki realizowana przez dyrekcję zaowocowała planom utworzenia w Cieszynie uczelni medycznej gwarantującej wysoki poziom kształcenia przyszłej kadry medycznej.
- Czasy na przestrzeni dekady uległy zmianie. W tym szczególnym, pełnym wyzwań okresie, dokonaliśmy wielu postępów w Szpitalu Śląskim i zbudowaliśmy silne dziedziny medycyny, takie jak ginekologia i położnictwo, ortopedia, chirurgia ogólna i onkologiczna, okulistyka, otolaryngologia czy medycyna ratunkowa. Zrealizowaliśmy wiele strategicznych inwestycji, m.in. budowa lądowiska, modernizacje oddziałów czy przywracanie do życia wieloletnich pustostanów, w których obecnie funkcjonują jedne z najnowocześniejszych w skali krajów ośrodki leczenia płuc i chorób zakaźnych czy wsparcia pacjentów z coraz częstszymi dzisiaj problemami psychicznymi. Za nami także projekty związane z bezpieczeństwem energetycznym i rozwojem szpitala. Ze spokojem możemy powiedzieć, że w obliczu koniecznej dzisiaj reformy systemu ochrony zdrowia w Polsce - Szpital Śląski zbudował silną pozycję wśród szpitali, co według przyjmowanych wskaźników, zapowiada jego ważną rolę w ogólnopolskiej reformie. Atutem placówki jest zaangażowany i mocny zespół, który na bieżąco wprowadza nowe rozwiązania i jest gotowy na kolejne wyzwania. Dodatkowo, szpital ma ogromny potencjał rozwojowy i może stanowić bazę dla profesjonalnie zorganizowanej uczelni medycznej. Podejmowane już w tym kierunku działania są tego dowodem. Cieszyn i nasz region zasługują na własną kadrę medyczną, a Szpital Śląski może stać się kuźnią talentów – wskazuje Czesław Płygawko, odchodzący Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie i dodaje: Na zakończenie chciałbym serdecznie podziękować wszystkim Pracownikom Szpitala Śląskiego w Cieszynie. To z Państwem każdego dnia, jako zespół, podejmowaliśmy starania o jak najlepszą jakość świadczonych przez placówkę usług i stawialiśmy czoła licznym wyzwaniom, zawsze z troską o pacjentów. Dziękuję także władzom Powiatu Cieszyńskiego, Radzie Społecznej, władzom samorządowym i wojewódzkim oraz wszystkim życzliwym osobom, z którymi miałem przyjemność spotykać się na drodze zawodowej, za współpracę i zaangażowanie w działania na rzecz szpitala.
Pełniącym obowiązki Dyrektora Szpitala Śląskiego od 31 lipca zostaje Adam Śliż, Zastępca Dyrektora ds. Techniczno-Gospodarczych. Dyrektor Adam Śliż z cieszyńską placówką związany jest od 1997 roku, tj. od 27 lat.
- Priorytetem Szpitala Śląskiego jest dobro i bezpieczeństwo pacjentów i cel ten pozostaje bez zmian. Będziemy dążyć do dalszego rozwoju placówki, zgodnie z przyjętą strategią. Wszystkie działania, które podejmujemy, wynikają z dokładnego zrozumienia potrzeb zdrowotnych mieszkańców. Choć w najbliższym czasie czekają nas zmiany w systemie ochrony zdrowia, które wdrażane będą sukcesywnie – nasz Szpital jest do nich bardzo dobrze przygotowany. W obliczu wyzwań, z jakimi obecnie mierzy się cała branża ochrony zdrowia, skupiamy się na tym, by planowaną przez Ministerstwo Zdrowia reformę przejść z jak największą korzyścią dla szpitala i jego pacjentów – podkreśla Adam Śliż, dotychczasowy Zastępca Dyrektora ds. Techniczno-Gospodarczych i dodaje: W imieniu kadry i pacjentów Szpitala Śląskiego, dziękujemy odchodzącemu Dyrektorowi - naszemu mentorowi, szefowi i partnerowi zawodowemu - za serce i zaangażowanie, z jakim zawsze pracował na rzecz szpitala oraz za wyznaczanie standardów i umiejętność zjednywania różnych osób wokół wizji nowoczesnego szpitala.
Adam Śliż pełniącym obowiązki Dyrektora będzie do czasu rozstrzygnięcia konkursu na stanowisko Dyrektora Szpitala Śląskiego w Cieszynie.
- Odchodząc na emeryturę, zostawiam szpital przygotowany na kolejne wyzwania, w dobrych rękach zespołu, z którym pracowałem przez ostatnie lata. Życzę Państwu powodzenia i pomyślności w pracy na rzecz naszego powiatu i jego mieszkańców. Niech troska o zdrowie drugiego człowieka, jak i swoje, będzie dla Państwa zawsze na pierwszym miejscu. Wszystkiego dobrego – podsumowuje Dyrektor Czesław Płygawko.